Cevi Kalori ve Beslenme

Kilo vermenin en kritik bileşenlerinden biri de diyet uyumu. Çalışmalar, bir kalori açığı olduğu sürece makro besin bileşimlerinden (yağ, karbonhidrat ve proteinden gelen kalorilerin yüzdesi) bağımsız olarak kilo kaybının elde edilebileceğini göstermiştir. Ancak, insanların bir plana sadık olmaları ve kendilerini tam ve memnun hissetmeleri durumunda ağırlıkları azaltmaları daha muhtemeldir.

Ceviz gibi lif , protein ve sağlıklı yağ bakımından zengin yiyecekler yemek daha yavaş doldurulur çünkü daha yavaş metabolize olurlar.

Ek olarak ceviz, bitki bazlı omega-3 alfa-linolenik asit (ALA) içeren düşük karbonhidratlı bir seçenektir. Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, DHA ve EPA, ALA’dan sentezlenebilir. Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin diyetlerin kalp-damar hastalıkları riskini azaltabileceğini ve tip 2 diyabet hastalarına, özellikle de yüksek trigliseritlere sahip olanlara faydalı olabileceğini göstermiştir. Beslenmenizi iyileştirmenin harika bir yolu, karbonhidrat alımınızı azaltırken yemek planınıza ceviz eklemektir.

Cevizin Besin Değerleri

Porsiyon Ölçüsü 1/4 bardak, kabuklu, yenilebilir verim (7 fındık) (28 g)
Porsiyon Başına % Günlük değer*
Kaloriler 183
Yağdan Kaloriler 164
Toplam Yağ 18.3g % 28
Doymuş Yağ 1.7g % 9
Çoklu Doymamış Yağ 13.2g
Tekli Doymamış Yağ 2.5g
Kolesterol 0mg 0%
Sodyum 1mg 0%
Potasyum 123.48mg % 4
Karbonhidratlar 3.8g % 1
Diyet Lif 1.9g % 8
Şekerler 0.7g
Protein 4.3g
A vitamini% 0 · C vitamini% 1
Kalsiyum% 3 · Demir% 5
* 2.000 kalori diyetine dayanarak
Bir ons ceviz (7 bütün, 14 yarısı veya 1/4 bardak) 2.5 g ALA içerir ve yaklaşık: 183 kalori, 18 g yağ, 1.7 g doymuş yağ, 4 g karbonhidrat, 2 g lif ve 4 g protein Diyetinize fındık gibi sağlıklı yağlar eklemenin anahtarı, porsiyonunuzu uygun şekilde yönetmektir. Küçük bir porsiyon fındık, karbonhidrat oranı düşük (sadece 4 g) olmasına rağmen kalorileri yüksek olabilir.

Aşırı yeme, hatta sağlıklı gıda kaynakları kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, yemek planınıza ceviz atıyorsanız, atıştırmalık olarak bir porsiyonda bulundurduğunuzdan emin olun. Öte yandan, bir kaçını salataya koyuyorsanız, yoğurt veya atıştırma için bir elma gibi bir parça meyveli meyve suyunu ayırıyorsanız, porsiyonunuzu yaklaşık 7 yarım veya 3-4 tam cevizle sınırlandırın. Hacminizi arttırmanın harika bir yolu, kıyılmış somunları kullanmaktır.

Ceviz ve Sağlık

Sağlıklı bir yağ olmasının yanı sıra ceviz, iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Lif ve protein sizi tam tutmanıza yardımcı olabilir. Elyaf bakımından zengin gıdalar ayrıca vücuda düzenli bir glikoz akışı sağlayarak büyük kan şekeri sıçramalarını önleyebilir. Araştırmalar yüksek lifli diyet yiyenlerin sağlıklı bir kiloda kalma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve kalp hastalığı ve kanser riskini azalttığını göstermiştir. Ceviz ayrıca yağda çözünen vitamin, E vitamini antioksidan özelliklere sahip iyi bir kaynaktır.

Ceviz Yemek Kilo Aldırır mı?

Pek çok insan cevizin esas olarak yağdan yapıldığından, onları yememeleri gerektiğine inanır çünkü bunu yapmak onları yağ yapar . Bu doğru değil. Aslında, araştırmalar düzenli olarak fındık tüketenlerin nadiren fındık tüketenlerden daha az olduğunu ortaya koymaktadır.

Ceviz gibi sağlıklı yağları diyetinize eklemek, lif, protein ve doyurucu yağ eklemek için harika bir yol olabilir.

Cevizleri ekmek kırıntıları ve ağır soslar gibi yüksek karbonhidrat içerikli malzemeler için kullanırken, genel olarak kalori alımınızı azaltabilir, kilo verebilir ve kan şekerlerini iyileştirebilirsiniz. Ancak, aşırı yemeyi önlemek için dikkatli olmak önemlidir; Her zaman yutmadan önce etiketleri okuduğunuzdan emin olun . Çok fazla ceviz fazla kalori alımına neden olabilir ve bu da kilo alımına neden olabilir. Kalorilerin çabuk artması için poşetten dikkatsizce atmamaya çalışın. Ayrıca bütün cevizlerin ceviz yarısından veya kıyılmış cevizden daha fazla kalori içerdiğini, yani daha fazla kalori için daha az yiyebileceğiniz anlamına geldiğini unutmayın.

Seçim ve Depolama

Ceviz seçerken tuzsuz bir versiyon seçtiğinizden emin olun. Çok fazla sodyum kan basıncını artırabilir ve şişmeye neden olabilir. Ceviz hafifçe kokulu olmalı ve tadına bakmalı. Boya inceltici gibi kokarlarsa, sertleşirler ve atılmalıdırlar.

Maksimum raf ömrü için, cevizlerinizi, kullanmayı planladığınız zamana bağlı olarak, buzdolabında veya derin dondurucudaki hava geçirmez bir kapta saklayın. Cevizlerin soğuk tutulması cevizin sertleşmesini önleyebilir. Buzdolabında saklanan ceviz, soğan, sarımsak veya balık gibi güçlü kokuları olan yiyeceklerden uzak tutulmalıdır, çünkü ceviz diğer yiyeceklerin lezzetini alabilir.

Cevizli öğün olarak kullanmak için cevizlerinizi öğütmeyi planlıyorsanız, mükemmel lezzetini korumak için tarifinizde kullanmaya hazır olana kadar bekleyin.

Ceviz Hazırlamanın Sağlıklı Yolları

Ceviz çok yönlü bir besindir. Ekmek kırıntılarının yerine, salatalara, garnitürlere ve yulaf ezmesine ek olarak kullanılabilirler veya kendi başlarına atıştırmalık olarak yenebilirler. Yemek planınıza ceviz eklemenin harika yolları .

Cevizleri Protein Topper Olarak Kullanın: Yağsız protein yemek, çok yumuşak ve sıkıcı olabilir. Lezzet eklemek önemlidir, ancak pişirme sırasında büyük miktarda tuz ve yağdan kaçınmak için eşit derecede önemlidir. Ağır soslarla yemek pişirmek, kızartmak ve proteininizi lezzetlendirmek için ekmek kırıntıları kullanmak yerine, ilave çıtırtı, lezzet ve sağlıklı yağlar için ceviz kullanın. Üstün tavuk, hindi, yağsız sığır eti, domuz eti veya ceviz kaplamalı balık. Kıyılmış veya zaten kıyılmış ceviz satın alın veya kendiniz ezin.
Kraker, Ekmek ve Pirinci Atla: Kraker, ekmek ve pirinç genellikle dolgu maddesi olarak kullanılır. Sorun, beyaz krakerler, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine edilmiş karbonhidratların kan şekerlerini artırabilmesi ve belki de daha fazla istek duymasına neden olabilir. Bu yiyecekleri yenerseniz, siz de kilo alırsınız. Bir dahaki sefere öğle yemeği için çorba ya da akşam yemeği için tavada kızartma yaparken, karbonhidrat alımınızı azaltın ve tariflerinize bir avuç ceviz ekleyerek elyaf alımınızı artırın.

Ceviz Kullanımının Diğer Yolları:

Onları olduğu gibi bir aperatif olarak yiyin (yaklaşık 1 / 4’lük bir bardak) veya bir porsiyon meyve ile eşleştirin (kalorileri telafi etmek için kısmı yarıya indirin). Tuzsuz seçtiğinizden emin olun.

Bir karıştırıcıda doğrayın veya ufalayın ve yoğurt, yulaf ezmesi ve tam tahıl yan tabaklarına ekleyin.

Keten tohumu, kenevir, chia veya fındık ezmesi için smoothies veya yemek yerine cevizleri değiştirin.

Kremalı sosları atlayın ve doymuş yağ içeriğini azaltmak için cevizleri bir salataya atın.

Ceviz denemeye hazırsanız mutfağa gidin ve ton balıklı cevizli salata yapın , kızılcık cevizli kurabiye pişirin veya bu tarifi balkabağı cevizli kekler için deneyin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir