Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı

Ceviz (Juglans spp.), Yazın gölgeleyen, kışın süslemeli, çekici, fındıklı peyzaj ağaçlarıdır. Genellikle ekilen çeşitler arasında İngilizce ceviz (Juglans regia) ve Kuzey Kaliforniya siyah ceviz (Juglans hindsii) bulunur. Farsça ceviz olarak da adlandırılan İngiliz çeşidi, ABD Tarım Bakanlığı bitki sertliği zonu 4-9 arasındaki bölgelerde oldukça iyi bir kış mevsimi yaşarken, Kuzey Kaliforniya siyah ceviz 7-9 USDA bölgelerinde sunulan daha sıcak kışları tercih eder. sağlıklı ve güçlü büyümek.

1.) Ceviz ağacınızı, kısmi gölgeye tam güneş alan bereketli, iyi drenajlı bir toprağa yerleştirin. Bu ağaçlar derin kökleri taşır ve optimum kök gelişimi için en az 5 fit geçirgen toprağa ihtiyaç duyarlar.

2.) İlkbahardan yaz sonuna kadar haftada bir kez genç ceviz suyu verin. Ağacınıza, ağacın ilk büyüme yılında her sulama seansında 3 ila 5 galon su vermesi için bir bahçe hortumu veya dikme hortumu kullanın.

3.) Sulanan kurulan ceviz her iki veya üç haftada bir. Sadece damlama çizgisinden veya kanopinin kenarından ve ötesinden su alın. Taç ve kök hastalıkları riskini azaltmak için gövdeyi ve alt dalları kuru tutun. Suyun her sulama seansında 3 ila 6 fit toprağa nüfuz ettiğinden emin olun.

4.) İlkbaharda kurulan ceviz ağaçlarını gübreleyin. California Üniversitesi, ağacınıza amonyum sülfat içeren 8 ila 10 kilo gübre uygulayarak azot desteği vermenizi önerir. Malzemeyi ağacın gövdesinden en az 1 1/2 fit uzakta tutarak, gübrenin üzerine kanopinin altına serpin. Derhal taze işlenmiş toprağa derin bir su içilir.

5.) Ağacınızın tabanının etrafındaki alanı çimen ve yabani otlardan uzak tutun. Her ikisi de cevizle toprak nemi ve besinler için rekabet eder ve yabani otlar genellikle yaprak bitleri, tırtıllar ve örümcek akarları gibi böcek zararlılarını çeker.

6.) Hasattan olgun ağaçlardan cevizleri yaz sonlarından sonbahar başlarına kadar. Gövdeler somun kabuklarından ayrılmaya başlayana kadar bekleyin ve ardından dalları vurmak ve somunları ağaçtan vurmak için uzun, sağlam bir direk kullanın. Kabuklu ceviz, buzdolabında veya dondurulmuş ise bir yıla kadar bekletilir.

7.) Ceviz ağacınızı, yaprakların dökülmeden önce kışları uyuyan mevsiminde budama. Ölü, hasar görmüş veya hastalıklı uzuvları kesin ve daha fazla güneş ışığı ve havanın ortasına ulaşması için kalabalık alanları inceltin.

 

İhtiyacınız Olan Şeyler

  • Bahçe hortumu
  • Sağanak hortumu (isteğe bağlı)
  • Gübre
  • Bahçe makası

İpuçları

Olgun ağaçların ayakları 30 ila 60 metre arasındadır, bu nedenle ağacı yetişecek kadar bol miktarda alana sahip olacak şekilde dikin.

Yaprakların hoş kokusunun tadını çıkarmak için evinize yakın İngiliz ceviz ağaçları dikin. Kuzey Kaliforniya siyah ceviz ağaçları biraz nahoş bir kokuya sahiptir, bu yüzden bu ağaçları evinizden uzağa dikmeyi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir