Ceviz Fidanları Nasıl Dikilir?

Ceviz Fidanlarının Dikimi

Başarıyla bahçenizde genç bir somun ağacı oluşturmak dikim siteniz ve yönteminizle başlar. Bir ağaç kurulduktan sonra, büyümek ve üretmek için çok az yardıma ihtiyacı var; ancak ağacınıza mümkün olan en iyi temeli verdiğinizden emin olmak istersiniz.

Fındık ağaçları iyi bir gelişim için verimli toprak gerektirir, bu yüzden ekmeden önce topraktaki besinlerinizi ve pH değerinizi kontrol edin. Bölgenizdeki toprak testi hakkında bilgi için yerel İlçe Genişleme Ofisine başvurun veya hızlı ve doğru sonuçlar için dijital sayaçlarımızdan birini satın alın. Ceviz için ideal toprak pH değeriniz 5,0-7,5 olmalıdır.

Ceviz Fidanı Dikimi

 • Kara ceviz fidanları 40- 80 cm aralarında boşluk bırakın.
 • NOT: Siyah ceviz ağaçları 50 ‘den meyve ağaçlarından dikin. Siyah ceviz ağaçlarının kökü birçok bitki için toksiktir.
 • Kök sistemine uyması için yeterince geniş ve derin bir çukur kazın.
 • Dikimden önce kökleri iyice ıslatın.
 • Pek çok fındık ağacının, neredeyse dev bir sıska havuç gibi, tek bir kökü vardır. Çoğu fındık ağacında, bu taproot ekildiğinde kesilmemeli veya bükülmemelidir.
 • Paslanmayı önlemek için kökleri deliğe dağıtın. Ana taprootu bükmeyin veya kırpmayın.
 • Fidanlıkta yetişen aynı derinlikte bitki. Çıplak kök ağaçlar, bu renk farkının derinliğindeki kök – gövde – bitki arasında gözle görülür bir renk farkına sahip olacaktır. Saksılı bir ağacın kabın içinde yetişen derinliğe yerleştirin.
 • Gelişmiş toprakla doldurma deliği. Her kürek eklerken toprağı köklerle sıkıca bastırın.
 • Delik dolu olduğunda, iki kova su ekleyin, son kova Stark® Tre-Pep® Gübre ile muamele edilmeli ve ıslanmasına izin verilmelidir. (Sonbaharda ekilirse, en iyi sonuçları elde etmek için ilkbahara kadar gübrelenmeyi bekleyin.)
 • Doldurma deliğini bitirin.

Dikimden Sonra

 • Üst kısmın en az üçte birini (ancak tomurcuk / greft birliğinin altında değil) yarısını keserek yeni çıplak kök ağacınızı budayın. Bu esastır. Bu ağacınızı ana gövde olacak güçlü bir filiz büyümeye zorlar. Bunun için bize söz verin: Dikim sırasında sert budama, yeni ağacınızı mümkün olan en iyi başlangıcına götürür. Saksı fındık ağaçları budama gerekmez.
 • Kemirgen yaralanmasını ve güneş yanmasını önlemek için Stark® Ağaç Koruyucuları kullanarak üst kısmı 4 ”içinde beyaz lateks boya ve / veya sandıkla boyayın.
 • 1 Haziran yaklaşık malç. Tüm yabani otları malç veya düzenli ekim ile ilk birkaç yıl ağaçlardan uzak tutun.

Tozlaşma Notları

 • Aşılı Karpat cevizleri yetiştiriyorsanız, daha iyi tozlaşma için en az iki farklı çeşit ekin veya aşılı Karpatlı bir fide Karpat ekin. Bazı Karpat cevizleri tozlayıcı olmadan fındık taşıyacaktır. Ancak daha büyük somun mahsulleri için iki çeşit ekim en iyisidir.
 • Siyah ceviz ve Karpat cevizleri farklı çiçeklenme tarihleri ​​nedeniyle çapraz tozlaşmayacaktır.

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı

Ceviz (Juglans spp.), Yazın gölgeleyen, kışın süslemeli, çekici, fındıklı peyzaj ağaçlarıdır. Genellikle ekilen çeşitler arasında İngilizce ceviz (Juglans regia) ve Kuzey Kaliforniya siyah ceviz (Juglans hindsii) bulunur. Farsça ceviz olarak da adlandırılan İngiliz çeşidi, ABD Tarım Bakanlığı bitki sertliği zonu 4-9 arasındaki bölgelerde oldukça iyi bir kış mevsimi yaşarken, Kuzey Kaliforniya siyah ceviz 7-9 USDA bölgelerinde sunulan daha sıcak kışları tercih eder. sağlıklı ve güçlü büyümek.

1.) Ceviz ağacınızı, kısmi gölgeye tam güneş alan bereketli, iyi drenajlı bir toprağa yerleştirin. Bu ağaçlar derin kökleri taşır ve optimum kök gelişimi için en az 5 fit geçirgen toprağa ihtiyaç duyarlar.

2.) İlkbahardan yaz sonuna kadar haftada bir kez genç ceviz suyu verin. Ağacınıza, ağacın ilk büyüme yılında her sulama seansında 3 ila 5 galon su vermesi için bir bahçe hortumu veya dikme hortumu kullanın.

3.) Sulanan kurulan ceviz her iki veya üç haftada bir. Sadece damlama çizgisinden veya kanopinin kenarından ve ötesinden su alın. Taç ve kök hastalıkları riskini azaltmak için gövdeyi ve alt dalları kuru tutun. Suyun her sulama seansında 3 ila 6 fit toprağa nüfuz ettiğinden emin olun.

4.) İlkbaharda kurulan ceviz ağaçlarını gübreleyin. California Üniversitesi, ağacınıza amonyum sülfat içeren 8 ila 10 kilo gübre uygulayarak azot desteği vermenizi önerir. Malzemeyi ağacın gövdesinden en az 1 1/2 fit uzakta tutarak, gübrenin üzerine kanopinin altına serpin. Derhal taze işlenmiş toprağa derin bir su içilir.

5.) Ağacınızın tabanının etrafındaki alanı çimen ve yabani otlardan uzak tutun. Her ikisi de cevizle toprak nemi ve besinler için rekabet eder ve yabani otlar genellikle yaprak bitleri, tırtıllar ve örümcek akarları gibi böcek zararlılarını çeker.

6.) Hasattan olgun ağaçlardan cevizleri yaz sonlarından sonbahar başlarına kadar. Gövdeler somun kabuklarından ayrılmaya başlayana kadar bekleyin ve ardından dalları vurmak ve somunları ağaçtan vurmak için uzun, sağlam bir direk kullanın. Kabuklu ceviz, buzdolabında veya dondurulmuş ise bir yıla kadar bekletilir.

7.) Ceviz ağacınızı, yaprakların dökülmeden önce kışları uyuyan mevsiminde budama. Ölü, hasar görmüş veya hastalıklı uzuvları kesin ve daha fazla güneş ışığı ve havanın ortasına ulaşması için kalabalık alanları inceltin.

 

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • Bahçe hortumu
 • Sağanak hortumu (isteğe bağlı)
 • Gübre
 • Bahçe makası

İpuçları

Olgun ağaçların ayakları 30 ila 60 metre arasındadır, bu nedenle ağacı yetişecek kadar bol miktarda alana sahip olacak şekilde dikin.

Yaprakların hoş kokusunun tadını çıkarmak için evinize yakın İngiliz ceviz ağaçları dikin. Kuzey Kaliforniya siyah ceviz ağaçları biraz nahoş bir kokuya sahiptir, bu yüzden bu ağaçları evinizden uzağa dikmeyi düşünün.

Kara Ceviz Fidanları Nasıl Dikilir?

Kara Ceviz Fidanları

Kara ceviz (Juglans nigra) ağaçları yenilebilir fındıkların yanı sıra çok değerli odunlar da üretirler. Birçok insan, yaprak döken yaprakları ve 50 ila 75 metrelik geniş yayılımı nedeniyle onları çekici görür. Bu ağaçlar  bitki sertliği 4 ila 9 arasındaki bölgelerde en iyi şekilde yetişirler. Tohumlardan ve kesimlerden yetişebilirler, ancak saygın bir fidanlıktan satın alınan fidelerden en güvenilir şekilde yetiştirilirler. Siyah ceviz ekmeden önce, bahçıvanlar, diğer bazı bitkilerin yanlarında büyümelerini zorlaştırdıklarını bilmelidir.

Dikim Hazırlığı

1.) Geniş alan içeren bir dikim alanı seçin. Siyah ceviz ağaçları 50-75 feet kadar büyüyebilir ve eşit olarak yayılabilirler. Gölgeli ve aşırı rüzgarlı alanlardan uzak durmak da önemlidir. Ayrıca pek çok bitki türünün siyah cevizin altında veya yanında yetişmeyeceğini unutmayın. Azaleas, orman gülleri, çoğu çam ağacı, birçok meyve ve birçok sebze, kökleri ürettiği ve birçok bitki için toksik olan juglondan dolayı siyah cevizin damlama çizgisinde yetişmeyecek yaygın bitkilerdir.

2.) Ekim alanından yabani otları çekin.

3.) Evde bir test kiti kullanarak veya bir laboratuvara veya kreşe bir toprak örneği göndererek toprak pH’sını test edin. Siyah ceviz, pH’ı 5,0 ila 8,0 arasında büyüyebilmesine rağmen pH’ı 6,5 ila 7,2 arasında olan bir toprağı tercih eder. Gerekirse, pH’ı düşürmek için toprak pH’ını veya sülfürü yükseltmek için kireç ekleyin.

4.) Sıkıştırılmış kil zeminlerin dokusunu geliştirmek için kompost ekleyin. Siyah ceviz ağaçları iyi drenaj ve besinlerin bol toprakları tercih, bu nedenle toprak testleri düşük besin seviyelerini ortaya zaman kompost da yararlıdır. Toprağın yüzeyine kompost 1 ila 2 inç uygulayın ve bir yeke ile karıştırın.

Fidan Dikimi

1.) Büküm veya bunları sıkışıklığa yol açmadan ağaç köklerinin hepsi alacak kadar geniş bir ekim çukur kaz. Bitki onun kreş pot durdu göre yaklaşık 1/2 inç derin oturmak için delik yeterince derin olmalıdır.

2.) Onun marş pot gelen ağaç çıkarın ve dikim deliğe yerleştirin.

3.) Toprak ile geri deliği doldurun.

4.) Ekimden sonra hemen fide sulayın. İyice ağaç köklerinin hepsi ulaşmak için yeterli su kullanın.

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • Bahçe eldivenleri
 • Toprak pH’ı test kiti
 • Test sonuçlarına bağlı olarak kireç veya kükürt toprak katkıları
 • Organik gübre
 • Kürek

İpuçları

* Kuru havalarda, genç siyah ceviz ağacını her 7-10 günde bir sulamaya devam edin.
* Kooperatiflerden bilgi alın.

Uyarı

Siyah ceviz dikmeden önce, ağaçların atlarda ve insanlarda alerjiye neden olabileceğini düşünmek akıllıca olacaktır.

Ceviz fidanı ne zaman dikilir?

Tüplü (Poşetli) Ceviz Fidanı ne zaman dikilir?

Poşetli yani diğer adıyla tüplü ceviz fidanı ne zaman dikilir sorusuna cevap verecek olursak, bu fidanlar yılın her mevsiminde yani 12 ay boyunca dikilebilir. Fidanların köklerinin poşet içinde yani toprağa sarılmış olması sebebiyle tüplü fidanların her mevsim dikimi gerçekleştirilebilir. Fidanların kökleri toprağa bağlı olduğu için, kargo ile gönderilirken de bu poşetler içinde topraklı şekilde gönderilir. Böylelikle fidanların diriliği dikildikten sonra da korunmaktadır.

Tüplü fidanlar serada yetiştirilir. Tüplü fidanların serada yetiştirilmesinden dolayı mevsimsel yani hava şartları ile ilgili bir kısıtlama olmaz. Çünkü seralarda hava koşulları kontrol altına alınarak fidanlar yetiştirilir.

Her mevsim tüplü fidan dikimi gerçekleştirileceğini belirtsek bile bölgelerin özelliklerine göre tüplü fidan dikim zamanları farklılık gösterebilir.

İşte bölgelere ve mevsimlere göre tüplü ceviz fidanı dikim zamanları:

 • Kış ve yaz mevsimleri normal şartlarda geçiyor ise: Yaz ayları sıcak ve kış ayları da normal yağış alarak geçiyorsa tüplü ceviz fidanları yılın 12 ayında dikilebilir.
 • Kış ayları çok soğuk, yaz ayları normal şartlarda geçiyor ise: Kış ayları çok soğuk ve sert geçen bölgelerde bu aylarda fidan dikimi yapılması kesinlikle önerilmez. Hava şartları aşırı yağışlı, karlı ve don olayları oluyorsa, bu şekilde soğuk hava koşulları fidan toprağa dikilse bile kök gelişimini engelleyebilir. Bu nedenle, soğukların çok olduğu ve kış aylarının sert geçtiği bu bölgelerde nisan sonu, mayıs ve haziran aylarında dikim yapılabilir. Bu aylarda dikim yapıldığında fidan bir sonraki kış aylarına kadar toprağa köklerini salarak tutunabilir.
 • Kış ayları ılık, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyor ise: Kış ayları ılık geçiyor ise sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında dikim yapılabilir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçiyor ise, yeterli sulama koşulları sağlanırsa yaz aylarında da dikim yapılabilir.

Açık Köklü Ceviz Fidanı ne zaman dikilir?

Açık köklü ceviz fidanları kesinlikle kış dinlenmesine geçtiği zaman sökümü yapılmalı ve dikimi yapılacak kişiye o şekilde gönderilmelidir. Fidanlar kış dinlenmesine geçmeden sökümü yapılırsa, köklerle birlikte fidan zarar görür ve dikim yapıldığında donlara yakalanarak kurur.

Fidanların yapraklarını dökerek kış dinlenmesine geçtiği zaman, kasım aylarının ortasından sonra başlayarak mart ayının ortalarına kadar devam eder. Bu nedenle, açık köklü ceviz fidanı alarak dikim yapmak isterseniz mutlaka kasım ayının ortasından sonraki tarihleri tercih etmelisiniz. Satış yapmak amacıyla ekim sonu ya da kasım başı size açık köklü ceviz fidanı göndereceğini söyleyen kişilere itibar etmemelisiniz.

Bölgelere ve mevsimlere göre açık köklü ceviz fidanı dikim zamanları:

 • Yaz ve kış ayları normal şartlarda geçiyorsa: Bu tür bölgelerde ocak ayı ve şubat ayının başları çok soğuk olduğu ve don olayları yaşanabileceği için bu zamanlarda dikim yapılmaması önerilir. Kasım sonu, aralık ayı ve şubat sonu mart ayı başında dikim yapılmasında sakınca yoktur.
 • Kış ayları soğuk ve yaz ayları normal geçiyorsa: Kış ayları soğuk geçtiği için, don olayları bu bölgelerde çok sık görülür. Bu sebeple kış aylarında yani kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında dikim yapılması tavsiye edilmez. İlkbahar ayları geldiğinde mart ve nisan aylarında açık köklü ceviz fidanı dikimi yapılabilir.
 • Kış ayları ılık, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyorsa: Bu bölgelerde kış ayları boyunca yani kasım sonundan mart ayı sonuna kadar açık köklü ceviz fidanı dikimi yapılabilir.

Görüldüğü gibi, ceviz fidanı dikim zamanları değişiklik göstermektedir. Böylelikle cevizin ne zaman dikileceğine aslında siz karar vermektesiniz.