Ceviz fidanı fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları

Ülkemizde ceviz fidanı fiyatı için piyasaya baktığınızda farklılıklar yaşandığını göreceksiniz. Ancak bu farklılıklar uçuk düzeyde değildir.

Bu farklılığın nedeni daha çok ürün farkı ve kalite faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Ürün konusunda şöyle bir farklılık vardır. Yerli ceviz fidanı fiyatlarıyla bodur ceviz fidanı fiyatları arasında farklılık vardır. Bu farklılık yabancı çeşitlerde damızlık sayısının yetersiz gelmesi ve teminin ekstra masraf çıkarması olarak görülüyor.

Bunun için bazı üreticiler bu masraflara ve çabaya girmeden yerli üretim yapıyor ve piyasaya bunları bodur çeşit olarak piyasaya sürüyor. Bunların yanında aşısız ceviz çöğürlerini bile, aşılı fidan olarak piyasaya süren kişileri görmekteyiz. Bu da hem bahçe kurucuları hem de ceviz fidanı üretimi işini hakkıyla yapan firmaları haksız rekabetten dolayı mağdur ediyor. Dip not olarak söylemek gerekirse daha önce de değindiğimiz gibi cevizin boduru yoktur ama yabancı çeşitler yan dal verimi yüksek olduğu için bodur olarak anılmaktadır.

Yurt dışındaki ceviz fidanı piyasası çok yüksek düzeylerde, ortalama bir fidanın ücreti 30 euro seviyelerindedir. Bunun nedeni üretici sayısının azlığı ve kaliteye gerekli önemin verilmesidir. Fransa da tüm ülke genelinde fidan üretici sayısı 20 civarıdır. Ülkemizde ise sadece kayıtlı olarak bu işi yapan binin üzerinde üretici firma vardır. Bunların içerisinde aşılı ceviz fidanı satanlar sayı olarak biraz daha azdır. Çünkü aşılı ceviz fidanı her bölgede üretilememektedir. En azından açık arazilerde üretilen bilezik aşılı (cevizde en kaliteli aşı yöntemidir) ceviz fidanları her yerde üretilmemekte aşı da başarı sağlanamamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir