Ceviz fidanı fiyatları nedir?

Ceviz fidanı fiyatları nedir?

Ceviz besin değeri olarak çok faydalı bir besindir. Günlük tüketimi düzenli yapılması gereken olan bu besinin değeri tüm toplum tarafından bilinirken, ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen ve kendi cevizini kendisi üretmek isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Ceviz fidanlarını alıp bahçelerinde yetiştirmek isteyen kişilerin ilk olarak ceviz fidanı hakkında bilmesi gereken bazı önemli konular yer alıyor. Bunların başında ise bir ceviz fidanı meyve ne zaman verir? Ceviz fidanları ne kadar uzar gibi detaylardan oluşmaktadır. Ben kısaca sizlere bazı bilgileri aktaracağım.

Ceviz fidanları soğuk ile don olaylarından etkilenen bir fidan değildir. Su konusunda ise kendi suyunu kendisi karşılamayı sever. 5. yıldan sonra sulamaya gerek bile kalmadığı oluyor. Bu fidanlar 8 yaşında ortalama gelişimini tamamlamış olurlar. Boy konusunda ise 7-8 metreye dek uzadıkları görülüyor. 1 yaşında meyve vermeye başlayan ceviz fidanları bu bakımdan çok fazla tutulmaktadır. Ortalama 4 yaşından sonra 20 kg ceviz verebilir ve salkımlarında 8-12 adet ceviz yer almaktadır.

Bodur olarak yetişmekte olan fidan türü salkım olarak meyve sunduğu için sektörde hem bodu r hemde salkımlı ceviz fidanları olarak anılmaktadır.

Ceviz fidanı fiyatı ne kadar?

Ceviz fidanı alıp yetiştiricilik yapacak veya kendi cevizi üretmek isteyenler için fiyat konusunda bu fidanların 5 TL’den başlayıp 30 TL’ye kadar çıktıkları görülüyor. Bu fiyatlar hem kalite hemde satıcılardan satıcılara değişiklik gösterdiği için, ortalama 15-20 TL gibi kaliteli bir fidan alabilirsiniz. Toplu alımlarda uygulanan indirimleri tercih ederek daha fazla satın alabilirsiniz. Genelde 10 adet şeklinde satış yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir