Emekli İkramiyesi Ceviz Ağacından

Ceviz Ağacından Fonlama

Tom Jenkins, hafta boyunca başkalarının emeklilikleri için yatırım yapmalarına yardımcı olan bir mali müşavirdir. Hafta sonları, Jenkins bazen bir çuval öğle yemeği hazırlar ve budama testeresi ile “Ceviz İRA” dediği şeyi ziyaret eder. Aslen 12 ayaklık bir ızgara ile dikilen ve yavaş yavaş aralıklı olarak daha geniş aralıklarla inceltilmiş 20 dönümlük siyah ceviz ağacı ağaçlar büyüdü, Tom’un emekli olmayı planladığı zamanda hasat yapmaya hazır olacak. Siyah ceviz kütüğünün fiyatı yüksek olduğunda, ceviz kıyısının onu milyoner yapması için yeterli olacağını düşünüyor. Daha da iyisi, ceviz standı için yaptığı emlak vergileri, kereste üretimini teşvik eden özel emlak vergisi oranı sayesinde neredeyse sıfırdır.

Kereste uzmanlarına göre, siyah ceviz ağaçları, ağaç büyümesini en üst seviyeye çıkarmak için ekildiklerinde, iyi topraklarda yılda 3 ila 4 grow kadar büyüyebilir ve 100 diameter ile 30 ″ ile 40 ″ arasında olgun bir yüksekliğe ulaşabilir. 16 saw çapındaki testere tomrukları 30 yılda hasat etmeye hazır.

Kara ceviz ağaçları orta ve doğu ABD’ye özgüdür, ancak ülkenin diğer bölgelerinde de iyidirler ve hem fındık hem de kereste için yetiştirilirler. Bir ceviz bahçesi tam üretime kavuşması birkaç yıl alabilir, ancak daha sonra dönüm başına 6.000 pound ceviz üretebilir. Siyah ceviz tomrukları birinci sınıf fiyatlar sunar ve 1700’lerden bu yana tek ağaçların 20.000 dolara kadar çıkmasını sağlar. “Kara Ceviz İçin Kar” yazarı Bruce Thompson, olgun bir siyah ceviz ağacının durgunluğunun tek başına dönüm başına sadece 100.000 dolar getirebileceğini tahmin ediyor. İnce, düz taneli ahşap, mobilya, kaplama ve tabancalar için kullanılır.

Ceviz ağaçları büyürken gelir elde etmek için pek çok yeni ekim, hasat veya hayvan otlatması için mera bitkileri ile çift kat ağaç kesimi kullanan “tarımsal ormancılık” kullanıyor. Ağaçlar, geniş aralıklı sıralara, dönüm başına yaklaşık 100 ağaçta, sıralar arasında diğer mahsullere ekilir. Mera mahsullerine ek olarak, ahududu veya yaban mersini gibi yüksek değerli mahsuller kullanılabilir.

Tarımsal ormancılık dört farklı şekilde gelir sağlayabilir. İlk birkaç yıl için, tek gelir, ağaçların arasına ekilen üründen gelir. Ağaçlar büyüdükçe, odun inceltilerek satılırken fındık üretimi için inceltilirler. Ardından, fındık ek gelir sağlar. Kalan inceltilmiş ağaçlar olgunlaştığında, kaplama kütükleri için hasat edilirler.

İnceltme, en iyi ağaçların hızlı büyümesini teşvik eder ve mükemmel ağaçlardan daha az çıkarır. Kıvrılmış ağaçlar küçük boyutlarda bile premium fiyatlar getiriyor. Kürekler 3 ayak uzunluğunda kesilir ve tabanca boşlukları için kurutulur, bu da her biri 300 dolar kadar getirebilir. Uzuvlar gibi ceviz ağacı kütüklerinin daha küçük bölümlerini kullanmak için üreticiler bunları kalem tutucular, kağıt ağırlıkları ve kitap ayracı gibi ürünler için kullanıyorlar. Bu kullanımlar için, kaba düğümlü odun, yüksek dereceli kütükler kadar iyidir.

Zamanı ve sabrı olanlar için, ceviz ağaçlarının yaşayan bir mirası çocuklar ve torunlar için paha biçilmez bir hediye olabilir. Profesyonel kereste yatırımcılarına göre, bir ceviz ağacı standından elde edilen ortalama getiri yılda yüzde 14’dür ve hasattan sonra vergi alınmamaktadır. Bu, tahvillerin, hisse senetlerinin ve diğer birçok yatırımın getirisini kolayca ve daha da zorla keserek, ceviz ağaçları büyümeye devam ederken yetiştiricilerin bile gelir elde etmesini sağlar.

Ceviz fiyat rekortmeni oldu!

İnsanların vazgeçilmezlerinden olan kuruyemiş çeşitlerinde fiyat rekortmeni ceviz oldu.

Geçen sene kuruyemişlerin rekortmeni olan badem, bu yıl birinciliğini cevize kaptırdı. Henüz ceviz mevsimi olmamasından dolayı az bulunan ceviz, kuruyemiş çeşitleri içinde en pahalısı oldu. Birçok hastalığa da iyi geldiği bilenen ceviz, akşam oturmalarının vazgeçilmezi olarak sofralar da yerini alıyor.

Kuruyemiş çeşitleri içinde en pahalısının ceviz içi olduğunu söyleyen kuruyemişçi Hüseyin Bulcum, “Ceviz içinin kilosu 25 TL’den başlıyor. Geçen sene en pahalı kuruyemiş bademdi. Ama, bu yıl bademin yerini ceviz aldı. Nedeni ise, henüz ceviz mevsimi olmaması ve sezon sonu olmasıdır. 1 aya kadar normal fiyatı bulur. Bu kadar yüksek kalmaz, en fazla 18-20 TL arasında satış yaparız” dedi.

İthal ve yerli ceviz içi olmak üzere 2 çeşit ceviz içinin olduğunu kaydeden Bulcum, “İthal cevizleri Şili’den getirtiyoruz. Yerli cevizlerimizi ise, Gesi Bağları’ndan getirtiyoruz. İthal cevizlerin kilosunu 28 TL ‘den, yerli cevizlerin kilosunu ise 20 TL’den satışa sunuyoruz. Ceviz fiyatlarını parlaklıkları da çok etkiliyor. Beyaz parlak cevizler seçme olduğu için daha pahalı oluyor” diye konuştu.

EN ÇOK HASTALAR TERCİH EDİYOR

Hasta insanların şifa amaçlı ceviz tükettiğini vurgulayan Hüseyin Bulgum, “Cevizi genellikle hasta insanlar tercih ediyor. Şifa niyetine çok satıyoruz. Gençler, genellikle soslu mısır, ay çekirdeği gibi kuruyemişleri tercih ediyor. Son zamanlarda TV’de yayınlanan şifalı bitkiler programları satışlarımızı baya etkiledi. TV’deki programları izleyen vatandaşlar bizlere ve aktarcılara akın ediyor. Doktorun biri çıkıp ‘ceviz, fındık şu hastalığa iyi geliyor’ diyor, sabahına vatandaşlar gelip fındık ve ceviz soruyor. Biz, ‘şu yemiş veya bitki şuna iyi geliyor’ dediğimizde kimse oralı olmuyordu. Şimdi, TV’lerdeki programları izlediklerinde gelip alıyorlar. Bu sayede satışlarımız baya arttı” şeklinde konuştu.

Cevizin fiyatı cep yakıyor!

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde geçen yıla göre yarı yarıya artan ceviz fiyatları cep yakıyor

Bu sene cevizin az olduğunu ve bu yüzden ceviz fiyatlarının arttığını belirten ceviz üreticileri ceviz fiyatlarının daha da artabileceğini belirtti.

Şaphane’de ceviz üreten ve satan Sait Çelik ’’Ben şu an cevizin kilosunu boyuna göre 20 lira ile 30 lira arasında satıyorum. Geçen sene cevizin kilosu 10 ile 15 lira civarındaydı. Bu sene geçen senelere oranla ceviz fiyatları çok yükseldi. Aşırı sıcaktan dolayı güneş cevizi yaktı. Ceviz bu sene bölgemizde hem az oldu, hem de bazılarının içi boş. Ceviz pahallı olsa bile her zaman rağbet görüyor. Şimdilik ceviz satışları iyi gidiyor ama vatandaşlar cevizin yüksek fiyatına çok tepki gösteriyor. Ceviz çok olsaydı ve aşırı sıcaklar sebebiyle zarar görmeseydi, vatandaşlarımız daha ucuza alabileceklerdi. Ancak ceviz az bu sene, az olunca da normal olarak fiyatı artıyor’’ dedi.

GÜNDE 3-4 ADET

Günde 3-4 adet ceviz tüketilmesinin gerekli olduğunu belirten Çelik, ’’Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin gerçekten kötü kolesterolü düşürerek kalp ve özellikle damar sağlığını korumak için etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Hatta ceviz, sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde (tansiyonu yükseltmeden) devam etmesini sağlar’’ ifadelerini kullandı.