Ceviz Kalbe İyi Gelir mi?

Kolesterol, kalp sağlığı ve daha fazlası için ceviz

Ceviz bakımından zengin bir diyet, düşük yoğunluklu lipoprotein veya “kötü” kolesterol seviyelerinin azaltılmasına ve genel kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ceviz yemek başka sağlık yararları da sağlayabilir.
Çoğu fındık çoğunlukla tekli doymamış yağ asitlerini (MUFA’lar) içerir, ancak cevizler çoğunlukla çoklu doymamış yağ asitlerinden (PUFA’lar) oluşur. Aynı zamanda, bitki bazlı omega-3 yağ asidi kaynağı olan önemli miktarda alfa-linolenik asit (ALA) içerir .

Ceviz, folat ve E vitamini gibi diğer besinler açısından da zengindir. Folat , doğmamış bebeklerde merkezi sinir sistemi kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur . E vitamini, kandaki oksijeni taşıyan protein olan hemoglobinin oluşmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, ceviz aynı zamanda yüksek kalorili bir gıdadır ve çok fazla yemek kilo alımına neden olabilir.

Bu yazıda, özellikle kolesterol seviyelerini kontrol etmek isteyenler için, cevizin diyete dahil edilmesini destekleyen araştırmaların bir kısmına bakacağız .

Ceviz, kolesterol ve kalp sağlığı
ceviz yağı ve ceviz
Ceviz yağı ve ceviz, kolesterol düzeyleri, kalp sağlığı ve sağlığın diğer yönleri için yararlar sağlayabilir.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 3 kişiden 1’inde kanlarında genel olarak yüksek kolesterol seviyesi bulunuyor.

Yüksek kolesterol seviyeleri, özellikle de düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün yüksek seviyeleri kalp hastalığı , felç ve diğer sağlık koşulları riskini artırır .

2016 yılında, San Diego, CA’daki Experimental Biology 2016 toplantısına katılan bilim adamları, her gün ceviz yemenin , vücut ağırlığını artırmadan kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti .

Araştırmacılar, Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma (WAHA) çalışmasına katılan ortalama yaş 69 yaşında olan 514 yetişkin için veri çalıştı.

Katılımcıların yaklaşık yarısı, günlük diyetlerine her gün kalori alımının yüzde 15’ini temsil eden bir avuç ceviz ekledi. Diğer yarısı normal günlük diyetlerini fındıksız tüketiyordu.

1 yıl sonra, araştırmacılar ceviz diyetindekilerin normal diyetlerini yediklerine kıyasla anlamlı derecede düşük LDL kolesterol seviyelerine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Gruplar arasında vücut ağırlığındaki değişiklikler ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya “iyi” kolesterol düzeyleri açısından anlamlı fark yoktu.

2018’de, daha fazla araştırmanın ardından, WAHA araştırmacıları , “cevizlerin, günlük vücut ağırlığına veya vücut kompozisyonuna olumsuz etkileriyle ilgilenmeden, sağlıklı yaşlıların günlük diyetine dahil edilebileceği” sonucuna varmıştır .

Daha iyi lipid profilleri
Bilim adamları, cevizin kardiyovasküler yararlarını destekleyen kanıtlar bulmaya devam ediyor.

2018 yılında, 1000’den fazla kişi için veri kullanan 26 çalışmanın gözden geçirilmesi, ceviz bakımından zengin bir diyet yiyenlerin daha düşük seviyelerde olduğu sonucuna varmıştır:

Toplam kolesterol

LDL kolesterol

trigliseritler, kanda bir tür yağ apoprotein B, bir protein bilimi, kardiyovasküler hastalıkla bağlantılı
Bu çalışmada araştırmacılar cevizin vücut ağırlığında bir artışa neden olduğunu bulamadılar.

Yukarıda belirtilen bileşiklerin gelişmiş seviyelerinin bir nedeninin, cevizlerin bitki sterolleri bakımından zengin olmasının bir nedeni olduğunu öne sürdüler. Doğal olarak oluşan bu bileşikler vücudun kolesterol emmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ceviz ayrıca vücutta antioksidan ve antienflamatuar aktiviteyi teşvik edebilen polifenoller ve tokoferol içerir . Bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Araştırmacılar, “Cevizlerin diyet içine dahil edilmesi, vücut ağırlığını veya kan basıncını olumsuz yönde etkilemeden kan lipit profilini iyileştirdiğini” sonucuna varmıştır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir