Ceviz orman ekosistemlerini nasıl istila etti?

Avrupa ormanları uzun zamandır istilaya dayanıklı olarak kabul edildi; Ancak, son bulgular istilacı yabancı bitki türlerinin bu ekosistemi giderek daha fazla kolonileştirdiğini göstermektedir. Ekoloji Dergisi tarafından yayınlanan yeni bir çalışmada , Polonya Bilimler Akademisi , Nebraska-Lincoln Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversitesi’nden araştırmacılar , güney Polonya’da yüzlerce ormandaki yabancı ceviz Juglans regia’nın işgal mekanizmalarını analiz ettiler .

Geçmişte yapılan bir çalışma ( Lenda ve diğerleri, 2012 ) J. regia’nın (ceviz) Orta Avrupa tarım alanlarına girmesinin insanlar ağaç dikmek, toprak terk etmek ve kuşların dağılması arasında karmaşık bir etkileşim olduğunu göstermiştir. Ceviz, aslen Fars’tan Avrupa’ya keşişler tarafından tanıtıldı ve Orta Avrupa’daki insan yerleşimlerinin çevresine 700 yıldan uzun süredir ekildi. Ancak, 1989’da Orta Avrupa’da geniş tarım arazilerinin terk edildiği politik dönüşüm nedeniyle, sadece son 30 yılda bahçelerin ve tarlaların dışındaki cevizleri istila ettiğini gördük. Çalışma, yerli bir corvid, kalenin Corvus frugilegus olduğunu gösterdi.terkedilirse tohumların serbestçe yetişmesini sağlayan tarlalarda ceviz tohumları Bu cevizlerin olgun tohum üreten ağaçlar haline gelmesi birkaç yıl alır.

Journal of Ecology dergisinde yayınlanan bu yeni çalışmada , bir kez olgunlaştıkça, bu ağaçların şimdi tohum dağıtma hayvanları için bir kaynak olduğunu gösterdik. Ceviz tohumlarını toplayan ve dağıtan birçok hayvan türü arasında jay Garrulus glandarius bulunur. Bu, hem insan yerleşimlerinde hem de terkedilmiş tarlalarda yetişen cevizlerden tohum toplayan ve onları ormanlara taşıyan başka bir doğal korudur. Tabii ki, kızıl sincap Sciurus vulgaris gibi ceviz tohumlarını dağıtan başka hayvanlar da var , ancak daha az miktarda bulunuyorlar.

Araştırmamız insan yerleşimlerinde ve terk edilmiş tarlalarda yetişen cevizlerin, onları farklı habitatlara taşıyan hayvanların tohum kaynağı olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, başka bir dağılma yolu olduğunu gösteren deneyler de yaptık – eğimli tarım alanlarındaki kancalarla saklanan tohumlar, yağmurlu hava koşulları sırasında pasif olarak orman kenarlarına taşınabilir. Daha fazla bilgi için şekil 3’e bakınız.

Araştırmamızın sonuçları, yabancı ağaçların istilasını anlamada önemli sonuçlara sahiptir. Ceviz istilası, istilacı bitki, yerel dağıtıcılar, arazi yönetimi ve topografya arasındaki beklenmedik bağlantılarla birlikte ekosistemlerde basamaklı değişikliklere neden olabilecek çok yönlü bir süreçtir. Bu değişimler, farklı zamanlarda ve alanlarda meydana gelebilir, bu da siyasi dönüşümlerin solma yerine, yıllar geçtikçe artan ve doğal ekosistemleri tehdit eden uzun süreli ekolojik sonuçlara sahip olabileceğini göstermektedir.

Cevi Kalori ve Beslenme

Kilo vermenin en kritik bileşenlerinden biri de diyet uyumu. Çalışmalar, bir kalori açığı olduğu sürece makro besin bileşimlerinden (yağ, karbonhidrat ve proteinden gelen kalorilerin yüzdesi) bağımsız olarak kilo kaybının elde edilebileceğini göstermiştir. Ancak, insanların bir plana sadık olmaları ve kendilerini tam ve memnun hissetmeleri durumunda ağırlıkları azaltmaları daha muhtemeldir.

Ceviz gibi lif , protein ve sağlıklı yağ bakımından zengin yiyecekler yemek daha yavaş doldurulur çünkü daha yavaş metabolize olurlar.

Ek olarak ceviz, bitki bazlı omega-3 alfa-linolenik asit (ALA) içeren düşük karbonhidratlı bir seçenektir. Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, DHA ve EPA, ALA’dan sentezlenebilir. Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin diyetlerin kalp-damar hastalıkları riskini azaltabileceğini ve tip 2 diyabet hastalarına, özellikle de yüksek trigliseritlere sahip olanlara faydalı olabileceğini göstermiştir. Beslenmenizi iyileştirmenin harika bir yolu, karbonhidrat alımınızı azaltırken yemek planınıza ceviz eklemektir.

Cevizin Besin Değerleri

Porsiyon Ölçüsü 1/4 bardak, kabuklu, yenilebilir verim (7 fındık) (28 g)
Porsiyon Başına % Günlük değer*
Kaloriler 183
Yağdan Kaloriler 164
Toplam Yağ 18.3g % 28
Doymuş Yağ 1.7g % 9
Çoklu Doymamış Yağ 13.2g
Tekli Doymamış Yağ 2.5g
Kolesterol 0mg 0%
Sodyum 1mg 0%
Potasyum 123.48mg % 4
Karbonhidratlar 3.8g % 1
Diyet Lif 1.9g % 8
Şekerler 0.7g
Protein 4.3g
A vitamini% 0 · C vitamini% 1
Kalsiyum% 3 · Demir% 5
* 2.000 kalori diyetine dayanarak
Bir ons ceviz (7 bütün, 14 yarısı veya 1/4 bardak) 2.5 g ALA içerir ve yaklaşık: 183 kalori, 18 g yağ, 1.7 g doymuş yağ, 4 g karbonhidrat, 2 g lif ve 4 g protein Diyetinize fındık gibi sağlıklı yağlar eklemenin anahtarı, porsiyonunuzu uygun şekilde yönetmektir. Küçük bir porsiyon fındık, karbonhidrat oranı düşük (sadece 4 g) olmasına rağmen kalorileri yüksek olabilir.

Aşırı yeme, hatta sağlıklı gıda kaynakları kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, yemek planınıza ceviz atıyorsanız, atıştırmalık olarak bir porsiyonda bulundurduğunuzdan emin olun. Öte yandan, bir kaçını salataya koyuyorsanız, yoğurt veya atıştırma için bir elma gibi bir parça meyveli meyve suyunu ayırıyorsanız, porsiyonunuzu yaklaşık 7 yarım veya 3-4 tam cevizle sınırlandırın. Hacminizi arttırmanın harika bir yolu, kıyılmış somunları kullanmaktır.

Ceviz ve Sağlık

Sağlıklı bir yağ olmasının yanı sıra ceviz, iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Lif ve protein sizi tam tutmanıza yardımcı olabilir. Elyaf bakımından zengin gıdalar ayrıca vücuda düzenli bir glikoz akışı sağlayarak büyük kan şekeri sıçramalarını önleyebilir. Araştırmalar yüksek lifli diyet yiyenlerin sağlıklı bir kiloda kalma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve kalp hastalığı ve kanser riskini azalttığını göstermiştir. Ceviz ayrıca yağda çözünen vitamin, E vitamini antioksidan özelliklere sahip iyi bir kaynaktır.

Ceviz Yemek Kilo Aldırır mı?

Pek çok insan cevizin esas olarak yağdan yapıldığından, onları yememeleri gerektiğine inanır çünkü bunu yapmak onları yağ yapar . Bu doğru değil. Aslında, araştırmalar düzenli olarak fındık tüketenlerin nadiren fındık tüketenlerden daha az olduğunu ortaya koymaktadır.

Ceviz gibi sağlıklı yağları diyetinize eklemek, lif, protein ve doyurucu yağ eklemek için harika bir yol olabilir.

Cevizleri ekmek kırıntıları ve ağır soslar gibi yüksek karbonhidrat içerikli malzemeler için kullanırken, genel olarak kalori alımınızı azaltabilir, kilo verebilir ve kan şekerlerini iyileştirebilirsiniz. Ancak, aşırı yemeyi önlemek için dikkatli olmak önemlidir; Her zaman yutmadan önce etiketleri okuduğunuzdan emin olun . Çok fazla ceviz fazla kalori alımına neden olabilir ve bu da kilo alımına neden olabilir. Kalorilerin çabuk artması için poşetten dikkatsizce atmamaya çalışın. Ayrıca bütün cevizlerin ceviz yarısından veya kıyılmış cevizden daha fazla kalori içerdiğini, yani daha fazla kalori için daha az yiyebileceğiniz anlamına geldiğini unutmayın.

Seçim ve Depolama

Ceviz seçerken tuzsuz bir versiyon seçtiğinizden emin olun. Çok fazla sodyum kan basıncını artırabilir ve şişmeye neden olabilir. Ceviz hafifçe kokulu olmalı ve tadına bakmalı. Boya inceltici gibi kokarlarsa, sertleşirler ve atılmalıdırlar.

Maksimum raf ömrü için, cevizlerinizi, kullanmayı planladığınız zamana bağlı olarak, buzdolabında veya derin dondurucudaki hava geçirmez bir kapta saklayın. Cevizlerin soğuk tutulması cevizin sertleşmesini önleyebilir. Buzdolabında saklanan ceviz, soğan, sarımsak veya balık gibi güçlü kokuları olan yiyeceklerden uzak tutulmalıdır, çünkü ceviz diğer yiyeceklerin lezzetini alabilir.

Cevizli öğün olarak kullanmak için cevizlerinizi öğütmeyi planlıyorsanız, mükemmel lezzetini korumak için tarifinizde kullanmaya hazır olana kadar bekleyin.

Ceviz Hazırlamanın Sağlıklı Yolları

Ceviz çok yönlü bir besindir. Ekmek kırıntılarının yerine, salatalara, garnitürlere ve yulaf ezmesine ek olarak kullanılabilirler veya kendi başlarına atıştırmalık olarak yenebilirler. Yemek planınıza ceviz eklemenin harika yolları .

Cevizleri Protein Topper Olarak Kullanın: Yağsız protein yemek, çok yumuşak ve sıkıcı olabilir. Lezzet eklemek önemlidir, ancak pişirme sırasında büyük miktarda tuz ve yağdan kaçınmak için eşit derecede önemlidir. Ağır soslarla yemek pişirmek, kızartmak ve proteininizi lezzetlendirmek için ekmek kırıntıları kullanmak yerine, ilave çıtırtı, lezzet ve sağlıklı yağlar için ceviz kullanın. Üstün tavuk, hindi, yağsız sığır eti, domuz eti veya ceviz kaplamalı balık. Kıyılmış veya zaten kıyılmış ceviz satın alın veya kendiniz ezin.
Kraker, Ekmek ve Pirinci Atla: Kraker, ekmek ve pirinç genellikle dolgu maddesi olarak kullanılır. Sorun, beyaz krakerler, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine edilmiş karbonhidratların kan şekerlerini artırabilmesi ve belki de daha fazla istek duymasına neden olabilir. Bu yiyecekleri yenerseniz, siz de kilo alırsınız. Bir dahaki sefere öğle yemeği için çorba ya da akşam yemeği için tavada kızartma yaparken, karbonhidrat alımınızı azaltın ve tariflerinize bir avuç ceviz ekleyerek elyaf alımınızı artırın.

Ceviz Kullanımının Diğer Yolları:

Onları olduğu gibi bir aperatif olarak yiyin (yaklaşık 1 / 4’lük bir bardak) veya bir porsiyon meyve ile eşleştirin (kalorileri telafi etmek için kısmı yarıya indirin). Tuzsuz seçtiğinizden emin olun.

Bir karıştırıcıda doğrayın veya ufalayın ve yoğurt, yulaf ezmesi ve tam tahıl yan tabaklarına ekleyin.

Keten tohumu, kenevir, chia veya fındık ezmesi için smoothies veya yemek yerine cevizleri değiştirin.

Kremalı sosları atlayın ve doymuş yağ içeriğini azaltmak için cevizleri bir salataya atın.

Ceviz denemeye hazırsanız mutfağa gidin ve ton balıklı cevizli salata yapın , kızılcık cevizli kurabiye pişirin veya bu tarifi balkabağı cevizli kekler için deneyin .

Ceviz Kalbe İyi Gelir mi?

Kolesterol, kalp sağlığı ve daha fazlası için ceviz

Ceviz bakımından zengin bir diyet, düşük yoğunluklu lipoprotein veya “kötü” kolesterol seviyelerinin azaltılmasına ve genel kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ceviz yemek başka sağlık yararları da sağlayabilir.
Çoğu fındık çoğunlukla tekli doymamış yağ asitlerini (MUFA’lar) içerir, ancak cevizler çoğunlukla çoklu doymamış yağ asitlerinden (PUFA’lar) oluşur. Aynı zamanda, bitki bazlı omega-3 yağ asidi kaynağı olan önemli miktarda alfa-linolenik asit (ALA) içerir .

Ceviz, folat ve E vitamini gibi diğer besinler açısından da zengindir. Folat , doğmamış bebeklerde merkezi sinir sistemi kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur . E vitamini, kandaki oksijeni taşıyan protein olan hemoglobinin oluşmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, ceviz aynı zamanda yüksek kalorili bir gıdadır ve çok fazla yemek kilo alımına neden olabilir.

Bu yazıda, özellikle kolesterol seviyelerini kontrol etmek isteyenler için, cevizin diyete dahil edilmesini destekleyen araştırmaların bir kısmına bakacağız .

Ceviz, kolesterol ve kalp sağlığı
ceviz yağı ve ceviz
Ceviz yağı ve ceviz, kolesterol düzeyleri, kalp sağlığı ve sağlığın diğer yönleri için yararlar sağlayabilir.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 3 kişiden 1’inde kanlarında genel olarak yüksek kolesterol seviyesi bulunuyor.

Yüksek kolesterol seviyeleri, özellikle de düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün yüksek seviyeleri kalp hastalığı , felç ve diğer sağlık koşulları riskini artırır .

2016 yılında, San Diego, CA’daki Experimental Biology 2016 toplantısına katılan bilim adamları, her gün ceviz yemenin , vücut ağırlığını artırmadan kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti .

Araştırmacılar, Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma (WAHA) çalışmasına katılan ortalama yaş 69 yaşında olan 514 yetişkin için veri çalıştı.

Katılımcıların yaklaşık yarısı, günlük diyetlerine her gün kalori alımının yüzde 15’ini temsil eden bir avuç ceviz ekledi. Diğer yarısı normal günlük diyetlerini fındıksız tüketiyordu.

1 yıl sonra, araştırmacılar ceviz diyetindekilerin normal diyetlerini yediklerine kıyasla anlamlı derecede düşük LDL kolesterol seviyelerine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Gruplar arasında vücut ağırlığındaki değişiklikler ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya “iyi” kolesterol düzeyleri açısından anlamlı fark yoktu.

2018’de, daha fazla araştırmanın ardından, WAHA araştırmacıları , “cevizlerin, günlük vücut ağırlığına veya vücut kompozisyonuna olumsuz etkileriyle ilgilenmeden, sağlıklı yaşlıların günlük diyetine dahil edilebileceği” sonucuna varmıştır .

Daha iyi lipid profilleri
Bilim adamları, cevizin kardiyovasküler yararlarını destekleyen kanıtlar bulmaya devam ediyor.

2018 yılında, 1000’den fazla kişi için veri kullanan 26 çalışmanın gözden geçirilmesi, ceviz bakımından zengin bir diyet yiyenlerin daha düşük seviyelerde olduğu sonucuna varmıştır:

Toplam kolesterol

LDL kolesterol

trigliseritler, kanda bir tür yağ apoprotein B, bir protein bilimi, kardiyovasküler hastalıkla bağlantılı
Bu çalışmada araştırmacılar cevizin vücut ağırlığında bir artışa neden olduğunu bulamadılar.

Yukarıda belirtilen bileşiklerin gelişmiş seviyelerinin bir nedeninin, cevizlerin bitki sterolleri bakımından zengin olmasının bir nedeni olduğunu öne sürdüler. Doğal olarak oluşan bu bileşikler vücudun kolesterol emmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ceviz ayrıca vücutta antioksidan ve antienflamatuar aktiviteyi teşvik edebilen polifenoller ve tokoferol içerir . Bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Araştırmacılar, “Cevizlerin diyet içine dahil edilmesi, vücut ağırlığını veya kan basıncını olumsuz yönde etkilemeden kan lipit profilini iyileştirdiğini” sonucuna varmıştır .

Cevizin Besin Değerleri

 

Ceviz ( Juglans regia ), ceviz familyasına ait bir ağaç somunudur.

Akdeniz bölgesinde ve Orta Asya’da ortaya çıktılar ve binlerce yıldır insan beslenmesinin bir parçası oldular.

Bu kuruyemişler omega-3 yağları bakımından zengindir ve diğer yiyeceklerin çoğundan daha fazla miktarda antioksidan içerir. Ceviz yemek beyin sağlığını iyileştirebilir ve kalp hastalıklarını ve kanseri önleyebilir .

Ceviz en çok aperatif olarak tek başlarına yenir ancak salatalara, makarnalara, kahvaltı gevreklerine, çorbalara ve unlu mamullere de eklenebilir.

Ayrıca, salata soslarında sıkça kullanılan pahalı bir mutfak yağı olan ceviz yağı yapımında da kullanılırlar.

Birkaç yenilebilir ceviz türü var. Bu makale, dünya çapında yetişen ortak ceviz – bazen ingilizce veya farsça ceviz olarak adlandırılmaktadır.

İlgili diğer ticari ilgi türleri, Kuzey Amerika’ya özgü olan doğu siyah cevizdir ( Juglans nigra ).

Ortak ceviz hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Beslenme gerçekleri

Ceviz,% 65 yağ ve% 15 proteinden oluşur . Karbonhidratları düşüktür – çoğu elyaftan oluşur.

Bir ons (30 gram) ceviz porsiyonu – yaklaşık 14 yarım – aşağıdaki besinleri sağlar.

  • Kalori: 185
  • Su: % 4
  • Protein: 4.3 gram
  • Karbonhidrat: 3,9 gram
  • Şeker: 0.7 gram
  • Elyaf: 1,9 gram
  • Yağ: 18,5 gram

Yağlar

Ceviz ağırlıkça yaklaşık% 65 oranında yağ içerir.

Diğer fındıklar gibi, cevizdeki kalorilerin çoğu da yağdan gelir. Bu onları enerji yoğun, yüksek kalorili bir yemek yapar.

Ancak ceviz, yağ ve kalori bakımından zengin olsa da, yapılan araştırmalar, diyetinizdeki diğer gıdaları değiştirirken şişmanlık riskini artırmadığını göstermektedir.

Ceviz ayrıca çoklu doymamış yağlardaki diğer fındıklardan daha zengindir. En bol bulunanı, linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağ asididir.

Aynı zamanda, sağlıklı bir omega-3 yağ alfa-linolenik asidin (ALA) nispeten yüksek bir yüzdesini içerirler . Bu, toplam yağ içeriğinin yaklaşık% 8-14’ünü oluşturur.

Aslında ceviz, önemli miktarda ALA içeren tek cevizlerdir.

ALA özellikle kalp sağlığı için faydalı olarak kabul edilir. Aynı zamanda iltihabı azaltmaya ve kan yağlarının bileşimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Dahası, ALA çok sayıda sağlık yararına bağlı olan uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın bir öncüsüdür ( 10 ).

ÖZET

Cevizler öncelikle protein ve çoklu doymamış yağlardan oluşur. Çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan nispeten yüksek oranda omega-3 yağı içerirler.

Vitaminler ve mineraller

Ceviz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır:

Bakır. Bu mineral kalp sağlığını destekler. Aynı zamanda kemik, sinir ve bağışıklık sistemi fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

Folik asit. Folat veya B9 vitamini olarak da bilinen folik asidin birçok önemli biyolojik işlevi vardır. Hamilelik sırasında folik asit eksikliği doğum kusurlarına neden olabilir.

Fosfor. Vücudunuzun yaklaşık% 1’i, çoğunlukla kemiklerde bulunan bir mineral olan fosfordan oluşur. Çok sayıda işlevi vardır.

B6 Vitamini. Bu vitamin bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sinir sağlığını destekleyebilir. B6 vitamini eksikliği anemiye neden olabilir.

Manganez. Bu eser mineral fındık, kepekli tahıllar , meyve ve sebzelerde en yüksek miktarda bulunur .

E Vitamini Diğer fındıklarla karşılaştırıldığında ceviz, gamma-tokoferol adı verilen özel bir E vitamini formu içerir.

Ceviz birkaç vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Bunlar bakır, folik asit, fosfor, B6 vitamini, manganez ve E vitaminidir.

Cevizin Kanıtlanmış 13 Sağlıklı Faydaları

Cevizin besleyici bir besin olduğunu söylemek, biraz yetersiz kalıyor.

Ceviz, sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller sağlar – bu sağlığınızı nasıl destekleyebileceklerinin sadece bir başlangıcıdır.

Aslında, bu somunla ilgili çok fazla ilgi var, son 50 yıldır, bilim adamları ve endüstri uzmanları her yıl ceviz sağlık araştırmalarını tartışan bir ceviz konferansı için California Üniversitesi Davis’te toplandı.

En yaygın ceviz çeşidi, aynı zamanda en çok çalışılan tür olan İngiliz cevizdir.

Cevizin bilime dayalı 13 sağlık yararına İşte yazımızda!

1. Antioksidanlar açısından zengin

Ceviz, diğer tüm somunlardan daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir

Bu aktivite, E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen ve özellikle cevizin cildinde yüksek olan bitki bileşiklerinden kaynaklanmaktadır

Sağlıklı yetişkinlerde yapılan küçük ve küçük bir çalışma, ceviz bakımından zengin bir öğün yemenin, yemekten sonra “kötü” LDL kolesterolün oksidatif hasarını önlediğini, rafine bir öğünün ise yemeğini önlediğini göstermiştir

Bu yararlıdır çünkü okside LDL atardamarlarınızda birikmeye meyillidir ve ateroskleroza neden olur

ÖZET
Ceviz, aterosklerozu teşvik eden “kötü” LDL kolesterolü nedeniyle oluşan hasar da dahil olmak üzere vücudunuzdaki oksidatif hasarla mücadelede yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

2. Omega-3’lerin Süper Bitki Kaynağı

Ceviz, omega-3 yağında diğer tüm somunlardan önemli ölçüde daha yüksektir ve 1 ons (28 gram) porsiyon başına 2.5 gram sağlar.

Ceviz de dahil olmak üzere bitkilerden elde edilen Omega-3 yağına alfa-linolenik asit (ALA) denir . Bu esansiyel bir yağdır, yani onu diyetinizden almanız gerekir.

Tıp Enstitüsüne göre, yeterli miktarda ALA alımı 1.6 ve 1.1’dir. erkekler ve kadınlar için günde gram. Tek bir ceviz porsiyonu bu rehbere uygundur.

Gözlemsel çalışmalar, her gün yediğiniz her bir ALA gramının kalp hastalığından ölme riskinizi% 10 azalttığını göstermiştir.

ÖZET
Ceviz, omega-3 yağ bitkisinin iyi bir kaynağı olup kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Enflamasyonu Azaltabilir


Enflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın kökenindedir ve oksidatif strese neden olabilir.

Ceviz içindeki polifenoller bu oksidatif stres ve iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir. Özellikle ellagitanninler adı verilen bir polifenol grubu yer alabilir.

Bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler, ellagitanneleri, iltihaplanmaya karşı korudukları tespit edilen ürolitinler adı verilen bileşiklere dönüştürür.

4. Sağlıklı bir Gut teşvik eder

Araştırmalar, bağırsak sağlığınızı teşvik eden bakteri ve diğer mikroplardan (bağırsak mikrobiyotanız) zenginse, sağlıklı bir bağırsak ve genel olarak iyi bir sağlığa sahip olmanızın daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

Bir sağlıksız kompozisyon sizin Mikrobiyota obezite, kalp hastalığı ve kanser (riskinizi artırmak suretiyle, enflamasyon ve hastalık içinizde ve başka yerlerde vücudunuzdaki katkıda bulunabilir 12 ).

Ne yediğiniz mikrobiyotanın yapısını önemli ölçüde etkileyebilir. Ceviz yemek, mikrobiyota ve bağırsak sağlığınızı desteklemenin bir yolu olabilir.

194 sağlıklı yetişkin, sekiz hafta boyunca her gün 1.5 ons (43 gram) ceviz yediğinde, ceviz yememe dönemine kıyasla, yararlı bakterilerde bir artış göstermiştir.

Bu, bağırsaklarınızı besleyen ve bağırsak sağlığını teşvik eden bir yağ olan bütirat üreten bakterilerin artmasını da içeriyordu.

5. Bazı Kanser Riskini Düşürebilir

Tüp, hayvan ve insan gözlem çalışmaları, ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanser riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Daha önce belirtildiği gibi, ceviz polifenol ellagitanninler bakımından zengindir. Bazı bağırsak mikropları bunları ürolitinler denilen bileşiklere dönüştürebilir.

Ürolitinler bağırsaklarınızda antienflamatuar özelliklere sahip olabilir, bu da ceviz yemenin kolorektal kansere karşı korunmasına yardımcı olmasının bir yoludur. Ürolitinlerin anti-enflamatuar etkileri diğer kanserlere karşı da korunmaya yardımcı olabilir.

Dahası, ürolitinler, vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke etmelerini sağlayan hormon benzeri özelliklere sahiptir. Bu, hormonla ilişkili kanserler, özellikle meme ve prostat kanserleri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ceviz yemenin, bu ve diğer kanserlerin riskini azaltma üzerindeki etkilerini doğrulamak ve yardımcı olabilecekleri tüm yolları veya mekanizmaları netleştirmek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

ÖZET
Ceviz içindeki polifenoller, meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanser riskini azaltabilir. Ancak, bunu doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

6. Kilo Kontrolü Destekler

Ceviz kalorisi yoğundur, ancak yapılan araştırmalar bunlardan emilen enerjinin besinlerine göre beklenenden% 21 daha düşük olduğunu göstermektedir.

Dahası, ceviz yemek bile iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

10 obezde yapılan iyi kontrollü bir çalışmada, beş gün boyunca günde bir kez yaklaşık 1.75 ons (48 gram) cevizle yapılan bir yüzlü içecek içmek, kaloriler ve besinlerdeki eşit plaseboya kıyasla iştahı ve açlığı azalttı.

Ayrıca, beş günlük ceviz tatlılarını kullandıktan sonra, beyin taramaları, katılımcıların beynin bir bölgesinde, kek ve patates kızartması gibi çok cazip yiyecek ipuçlarına karşı direnç göstermelerine yardımcı olan aktivasyonunun arttığını gösterdi.

Daha büyük ve daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç duyulsa da, bu cevizin iştah ve kilo kontrolüne nasıl yardımcı olabileceği konusunda bir başlangıç ​​bilgisi sağlar .

7. Tip 2 Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olabilir ve Riskinizi Düşürebilir

Gözlemsel araştırmalar, cevizlerin, tip 2 diyabet riskinin düşük olmasından kaynaklandığının bir nedeni olduğunu göstermektedir; Aşırı kilo, yüksek kan şekeri ve şeker hastalığı riskinizi artırır.

Bununla birlikte, ceviz yemek kilo kontrolü üzerindeki etkisinin ötesindeki mekanizmalarla kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabetli 100 kişiden oluşan kontrollü bir çalışmada, 3 ay boyunca günde 1 çorba kaşığı soğuk preslenmiş ceviz yağı tüketilirken, normal diyabet ilaçlarını ve dengeli beslenmelerini sürdürürken, oruç kan şekerinde% 8 düşüşle sonuçlandı .

Ek olarak, ceviz yağı kullanıcıları hemoglobin A1C’de (3 aylık ortalama kan şekeri)% 8 civarında bir düşüşe sahipti. Kontrol grubu A1C’de veya açlıkta kan şekerinde iyileşme göstermedi. Her iki grupta da kilolarında bir değişiklik olmadı.

ÖZET
Ceviz yemek, tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olabilir ve somun kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olabileceği için hastalık riskinizi azaltabilir. Cevizin de kan şekeri kontrolü üzerinde daha doğrudan etkileri olabilir.

8. Tansiyon düşürmeye yardımcı olabilir

Yüksek tansiyon kalp hastalığı ve felç için önemli bir risk faktörüdür.

Bazı araştırmalar ceviz yemenin, yüksek tansiyonu olan insanlar ve stres altında olan sağlıklı insanlar dahil olmak üzere, kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Diğer çalışmalar bu etkiyi gözlemlememiştir.

Diğer diyetler arasında, dört yıllık PREDIMED, kalp hastalığı riski yüksek 7,500 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, günde 1 ons (28 gram) karışık cevizle takviye edilmiş , yarısı cevizli bir Akdeniz diyetini test etmiştir .

Çalışmanın sonunda, fındık bakımından zenginleştirilmiş Akdeniz diyetindeki insanlar, diyastolik kan basıncında (alt sayı), kalp vermeyen benzer bir kontrol diyeti ile fındık vermeyenlere göre 0.65 mmHg daha fazla azalma göstermiştir.

Bu durum, fındıkların kalp sağlıklı bir diyetin kan basıncı yararlarını hafifçe iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu, kan basıncındaki küçük farklılıkların, kalp hastalığı ölüm riskini büyük ölçüde etkilediği düşünülür.

ÖZET
Bazı araştırmalar, kalp sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak ceviz de dahil olmak üzere günlük 1 ons (28 gram) fındık yemenin kan basıncını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

9. Sağlıklı Yaşlanmayı Destekler

Yaşlandıkça, hareketliliğinizi ve bağımsızlığınızı korumak için iyi fiziksel işlevsellik gereklidir.

Fiziksel yeteneklerinizi korumaya yardımcı olabilecek bir şey, sağlıklı beslenme alışkanlıklarıdır .

18 yıl boyunca 50.000’den fazla yaşlı kadına yönelik gözlemsel bir çalışmada, bilim adamları en sağlıklı diyetlere sahip olanların% 13 daha düşük fiziksel bozulma riski olduğunu buldular. Ceviz, sağlıklı bir diyete en güçlü katkıyı yapan yiyecekler arasındadır.

Kalori oranı yüksek olmasına rağmen ceviz, yaşlandıkça iyi fiziksel işlevi desteklemenize yardımcı olabilecek temel vitaminler, mineraller, lifler , yağlar ve bitkisel bileşiklerle doludur.

ÖZET
Ceviz içeren sağlıklı bir diyet, yaşlandıkça yürüme ve kişisel bakım gibi fiziksel işlevlerin korunmasına yardımcı olabilir.

10. İyi Beyin Fonksiyonunu Destekler

Bir cevizin kabuğunun küçücük bir beyine benzemesi bir tesadüf olabilir, ancak araştırmalar bu cevizin gerçekten de aklınız için iyi olabileceğini düşündürmektedir.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, ceviz içindeki besinlerin, çoklu doymamış yağ, polifenoller ve E vitamini de dahil olmak üzere, beyninizdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Alzheimer hastalığının 10 aylık bir çalışmasında, kalorilerinin% 6-9’unu ceviz olarak besleyen fareler (insanlarda günde 1-1.5 ons veya 28-45 gram’a eşit), öğrenme becerileri, hafıza ve kaygı azaltmada, ceviz içermeyen kontrol grubuna.

Yaşlı erişkinlerde yapılan gözlemsel çalışmalar, ceviz yemeklerinin daha hızlı işlem hızı, daha fazla zihinsel esneklik ve daha iyi hafıza gibi daha iyi beyin fonksiyonlarıyla ilişkilendirildiğini göstermiştir.

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, sert sonuçlara varmak için cevizin insanlarda beyin fonksiyonu üzerindeki etkilerini test eden daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET
Ceviz, beyninizi, iltihaplanmaya karşı koruyabilmenize ve yaşlandıkça iyi beyin işlevini desteklemeye yardımcı olabilecek besinler içerir.

11. Erkek Üreme Sağlığını Destekler

Tipik Batı diyetleri – işlenmiş gıdalar, şeker ve rafine tahıllar bakımından yüksek – azaltılmış sperm fonksiyonuyla ilişkilendirilmiştir .

Ceviz yemek sperm sağlığını ve erkek fertilitesini desteklemeye yardımcı olabilir .

117 sağlıklı genç erkek, üç ay boyunca Batı tarzı diyetlerinde günlük 2.5 ons (75 gram) ceviz içerdiğinde, fındık yemeyen erkeklere kıyasla sperm şekli, canlılık ve hareketliliği geliştirmişlerdir.

Hayvan araştırmaları ceviz yemenin, membranlarındaki oksidatif hasarı azaltarak spermi korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu faydaları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak doğurganlık konusunda endişeli bir adamsanız, ceviz yemek denemek için basit bir şeydir.

ÖZET
Düzenli olarak ceviz yemek, ideal olmayan yeme alışkanlıklarının sperm sağlığı üzerindeki potansiyel zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olabilir.

12. Kan Yağlarını Geliştirir

Yükselmiş “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri uzun süre artmış kalp hastalığı riskine bağlanmıştır.

Düzenli olarak ceviz yiyen kolesterol seviyelerini düşürdüğü sürekli olarak gösterilmiştir.

Örneğin, 194 sağlıklı yetişkinin son dönemdeki bir çalışmasında, sekiz hafta boyunca günde 1,5 ons (43 gram) ceviz yemek, toplam kolesterolde% 5, LDL kolesterolde% 5 ve trigliseritlerde% 5 düşüş göstermiştir.

Ceviz yiyiciler ayrıca, kanınızda kaç LDL partikülünün bulunduğunun bir göstergesi olan apolipoprotein-B’de yaklaşık% 6’lık bir düşüşe sahiptir. Apolipoprotein-B yükseldiğinde kalp hastalığı için majör bir risk faktörüdür .

ÖZET
Günlük 1,5 ons (43 gram) ceviz porsiyonu, kalp hastalığı riskine katkıda bulunan zararlı kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

13. Diyetinize Eklemek İçin Yaygın Olarak Mevcut ve Kolay

Cevizleri herhangi bir markette bulabilirsiniz. Özel yağlar bölümünde , fırın koridorunda çiğ ceviz, fındık koridorunda kavrulmuş ceviz ve soğuk preslenmiş ceviz yağı olup olmadığını kontrol edin.

Çalışmalarda kullanılan porsiyon boyutlarının nasıl dönüştürüleceğini anlamak yararlıdır, böylece porsiyon boyutlarınızın nasıl karşılaştırıldığını bilirsiniz.

Aşağıdakilerin her biri, yaklaşık 190 kalori sağlayan, esasen eşdeğer porsiyonlardır:

1 ons kabuklu ceviz = 28 gram = 1/4 fincan = 12-14 yarım = 1 küçük avuç ( 6 ).
Cevizleri atıştırmak için birer birer atıştırmak en basit olmakla birlikte, bunları yemeklerde kullanmanın birçok lezzetli yolu vardır.

Cevizleri bunlarla deneyin:

Yapraklı yeşil veya meyve salatalarına serpilir.
Daldırma ve soslarda ince öğütülmüş.
Tam tahıllı ekmeklerde ve çöreklerde doğranmış ve kullanılır .
Balık veya tavukta bir kaplama olarak kullanmak için ezilmiş.
Yulaf ezmesi veya yoğurt üstüne servis edilir .
Kıyılmış ve sarma veya pide sandviç eklenir.
Kavrulmuş ve ev yapımı bir iz karışımına eklenir.
En sevdiğiniz tava tarifinde hafifçe kızartın.
Kavrulmuş, doğranmış ve makarnada veya sebzelerde kullanılır.
Bir salata sosu içinde bir yağ gibi.
Veya ek lezzetli tarif fikirleri için Internet’i araştırın.
Konuklar için yemek pişiriyorsanız, bulaşıklarınıza eklemeden önce kimsenin cevizlere alerjisi olmadığından emin olun.

ÖZET
Ceviz beslenmenize eklemek kolaydır, çünkü mağazalarda yaygın olarak bulunurlar ve sayısız yemekler için harika bir ilavedir.

Alt bilgi 

Ceviz son derece besleyici bir cevizdir. Antioksidan aktiviteleri daha yüksektir ve diğer tüm somunlardan önemli derecede daha sağlıklı omega-3 yağları vardır.

Bu zengin besin profili, düşük iltihaplanma ve iyileştirilmiş kalp hastalığı risk faktörleri gibi cevizle ilişkili birçok sağlık yararına katkıda bulunur.

Bilim adamları, cevizlerin polifenoller de dahil olmak üzere lif ve bitki bileşimlerinin bağırsak mikrobiyotanınızla etkileşime girip sağlığınıza katkıda bulunabileceği birçok yolu hala ortaya koymaktadır.

Gelecekte, daha fazla araştırma faydalı sağlık etkilerini araştıracağından, gelecek yıllarda ceviz hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam edeceksiniz.

Yine de, bunları bugün diyetinize eklemeniz için birçok neden var.