Cevizin Besin Değerleri

 

Ceviz ( Juglans regia ), ceviz familyasına ait bir ağaç somunudur.

Akdeniz bölgesinde ve Orta Asya’da ortaya çıktılar ve binlerce yıldır insan beslenmesinin bir parçası oldular.

Bu kuruyemişler omega-3 yağları bakımından zengindir ve diğer yiyeceklerin çoğundan daha fazla miktarda antioksidan içerir. Ceviz yemek beyin sağlığını iyileştirebilir ve kalp hastalıklarını ve kanseri önleyebilir .

Ceviz en çok aperatif olarak tek başlarına yenir ancak salatalara, makarnalara, kahvaltı gevreklerine, çorbalara ve unlu mamullere de eklenebilir.

Ayrıca, salata soslarında sıkça kullanılan pahalı bir mutfak yağı olan ceviz yağı yapımında da kullanılırlar.

Birkaç yenilebilir ceviz türü var. Bu makale, dünya çapında yetişen ortak ceviz – bazen ingilizce veya farsça ceviz olarak adlandırılmaktadır.

İlgili diğer ticari ilgi türleri, Kuzey Amerika’ya özgü olan doğu siyah cevizdir ( Juglans nigra ).

Ortak ceviz hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Beslenme gerçekleri

Ceviz,% 65 yağ ve% 15 proteinden oluşur . Karbonhidratları düşüktür – çoğu elyaftan oluşur.

Bir ons (30 gram) ceviz porsiyonu – yaklaşık 14 yarım – aşağıdaki besinleri sağlar.

  • Kalori: 185
  • Su: % 4
  • Protein: 4.3 gram
  • Karbonhidrat: 3,9 gram
  • Şeker: 0.7 gram
  • Elyaf: 1,9 gram
  • Yağ: 18,5 gram

Yağlar

Ceviz ağırlıkça yaklaşık% 65 oranında yağ içerir.

Diğer fındıklar gibi, cevizdeki kalorilerin çoğu da yağdan gelir. Bu onları enerji yoğun, yüksek kalorili bir yemek yapar.

Ancak ceviz, yağ ve kalori bakımından zengin olsa da, yapılan araştırmalar, diyetinizdeki diğer gıdaları değiştirirken şişmanlık riskini artırmadığını göstermektedir.

Ceviz ayrıca çoklu doymamış yağlardaki diğer fındıklardan daha zengindir. En bol bulunanı, linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağ asididir.

Aynı zamanda, sağlıklı bir omega-3 yağ alfa-linolenik asidin (ALA) nispeten yüksek bir yüzdesini içerirler . Bu, toplam yağ içeriğinin yaklaşık% 8-14’ünü oluşturur.

Aslında ceviz, önemli miktarda ALA içeren tek cevizlerdir.

ALA özellikle kalp sağlığı için faydalı olarak kabul edilir. Aynı zamanda iltihabı azaltmaya ve kan yağlarının bileşimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Dahası, ALA çok sayıda sağlık yararına bağlı olan uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın bir öncüsüdür ( 10 ).

ÖZET

Cevizler öncelikle protein ve çoklu doymamış yağlardan oluşur. Çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan nispeten yüksek oranda omega-3 yağı içerirler.

Vitaminler ve mineraller

Ceviz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır:

Bakır. Bu mineral kalp sağlığını destekler. Aynı zamanda kemik, sinir ve bağışıklık sistemi fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

Folik asit. Folat veya B9 vitamini olarak da bilinen folik asidin birçok önemli biyolojik işlevi vardır. Hamilelik sırasında folik asit eksikliği doğum kusurlarına neden olabilir.

Fosfor. Vücudunuzun yaklaşık% 1’i, çoğunlukla kemiklerde bulunan bir mineral olan fosfordan oluşur. Çok sayıda işlevi vardır.

B6 Vitamini. Bu vitamin bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sinir sağlığını destekleyebilir. B6 vitamini eksikliği anemiye neden olabilir.

Manganez. Bu eser mineral fındık, kepekli tahıllar , meyve ve sebzelerde en yüksek miktarda bulunur .

E Vitamini Diğer fındıklarla karşılaştırıldığında ceviz, gamma-tokoferol adı verilen özel bir E vitamini formu içerir.

Ceviz birkaç vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Bunlar bakır, folik asit, fosfor, B6 vitamini, manganez ve E vitaminidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir