Ceviz Fidanları Nasıl Dikilir?

Ceviz Fidanlarının Dikimi

Başarıyla bahçenizde genç bir somun ağacı oluşturmak dikim siteniz ve yönteminizle başlar. Bir ağaç kurulduktan sonra, büyümek ve üretmek için çok az yardıma ihtiyacı var; ancak ağacınıza mümkün olan en iyi temeli verdiğinizden emin olmak istersiniz.

Fındık ağaçları iyi bir gelişim için verimli toprak gerektirir, bu yüzden ekmeden önce topraktaki besinlerinizi ve pH değerinizi kontrol edin. Bölgenizdeki toprak testi hakkında bilgi için yerel İlçe Genişleme Ofisine başvurun veya hızlı ve doğru sonuçlar için dijital sayaçlarımızdan birini satın alın. Ceviz için ideal toprak pH değeriniz 5,0-7,5 olmalıdır.

Ceviz Fidanı Dikimi

 • Kara ceviz fidanları 40- 80 cm aralarında boşluk bırakın.
 • NOT: Siyah ceviz ağaçları 50 ‘den meyve ağaçlarından dikin. Siyah ceviz ağaçlarının kökü birçok bitki için toksiktir.
 • Kök sistemine uyması için yeterince geniş ve derin bir çukur kazın.
 • Dikimden önce kökleri iyice ıslatın.
 • Pek çok fındık ağacının, neredeyse dev bir sıska havuç gibi, tek bir kökü vardır. Çoğu fındık ağacında, bu taproot ekildiğinde kesilmemeli veya bükülmemelidir.
 • Paslanmayı önlemek için kökleri deliğe dağıtın. Ana taprootu bükmeyin veya kırpmayın.
 • Fidanlıkta yetişen aynı derinlikte bitki. Çıplak kök ağaçlar, bu renk farkının derinliğindeki kök – gövde – bitki arasında gözle görülür bir renk farkına sahip olacaktır. Saksılı bir ağacın kabın içinde yetişen derinliğe yerleştirin.
 • Gelişmiş toprakla doldurma deliği. Her kürek eklerken toprağı köklerle sıkıca bastırın.
 • Delik dolu olduğunda, iki kova su ekleyin, son kova Stark® Tre-Pep® Gübre ile muamele edilmeli ve ıslanmasına izin verilmelidir. (Sonbaharda ekilirse, en iyi sonuçları elde etmek için ilkbahara kadar gübrelenmeyi bekleyin.)
 • Doldurma deliğini bitirin.

Dikimden Sonra

 • Üst kısmın en az üçte birini (ancak tomurcuk / greft birliğinin altında değil) yarısını keserek yeni çıplak kök ağacınızı budayın. Bu esastır. Bu ağacınızı ana gövde olacak güçlü bir filiz büyümeye zorlar. Bunun için bize söz verin: Dikim sırasında sert budama, yeni ağacınızı mümkün olan en iyi başlangıcına götürür. Saksı fındık ağaçları budama gerekmez.
 • Kemirgen yaralanmasını ve güneş yanmasını önlemek için Stark® Ağaç Koruyucuları kullanarak üst kısmı 4 ”içinde beyaz lateks boya ve / veya sandıkla boyayın.
 • 1 Haziran yaklaşık malç. Tüm yabani otları malç veya düzenli ekim ile ilk birkaç yıl ağaçlardan uzak tutun.

Tozlaşma Notları

 • Aşılı Karpat cevizleri yetiştiriyorsanız, daha iyi tozlaşma için en az iki farklı çeşit ekin veya aşılı Karpatlı bir fide Karpat ekin. Bazı Karpat cevizleri tozlayıcı olmadan fındık taşıyacaktır. Ancak daha büyük somun mahsulleri için iki çeşit ekim en iyisidir.
 • Siyah ceviz ve Karpat cevizleri farklı çiçeklenme tarihleri ​​nedeniyle çapraz tozlaşmayacaktır.

Ceviz fidanı fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları

Ülkemizde ceviz fidanı fiyatı için piyasaya baktığınızda farklılıklar yaşandığını göreceksiniz. Ancak bu farklılıklar uçuk düzeyde değildir.

Bu farklılığın nedeni daha çok ürün farkı ve kalite faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Ürün konusunda şöyle bir farklılık vardır. Yerli ceviz fidanı fiyatlarıyla bodur ceviz fidanı fiyatları arasında farklılık vardır. Bu farklılık yabancı çeşitlerde damızlık sayısının yetersiz gelmesi ve teminin ekstra masraf çıkarması olarak görülüyor.

Bunun için bazı üreticiler bu masraflara ve çabaya girmeden yerli üretim yapıyor ve piyasaya bunları bodur çeşit olarak piyasaya sürüyor. Bunların yanında aşısız ceviz çöğürlerini bile, aşılı fidan olarak piyasaya süren kişileri görmekteyiz. Bu da hem bahçe kurucuları hem de ceviz fidanı üretimi işini hakkıyla yapan firmaları haksız rekabetten dolayı mağdur ediyor. Dip not olarak söylemek gerekirse daha önce de değindiğimiz gibi cevizin boduru yoktur ama yabancı çeşitler yan dal verimi yüksek olduğu için bodur olarak anılmaktadır.

Yurt dışındaki ceviz fidanı piyasası çok yüksek düzeylerde, ortalama bir fidanın ücreti 30 euro seviyelerindedir. Bunun nedeni üretici sayısının azlığı ve kaliteye gerekli önemin verilmesidir. Fransa da tüm ülke genelinde fidan üretici sayısı 20 civarıdır. Ülkemizde ise sadece kayıtlı olarak bu işi yapan binin üzerinde üretici firma vardır. Bunların içerisinde aşılı ceviz fidanı satanlar sayı olarak biraz daha azdır. Çünkü aşılı ceviz fidanı her bölgede üretilememektedir. En azından açık arazilerde üretilen bilezik aşılı (cevizde en kaliteli aşı yöntemidir) ceviz fidanları her yerde üretilmemekte aşı da başarı sağlanamamaktadır.

 

Ceviz fidanı fiyatları nedir?

Ceviz fidanı fiyatları nedir?

Ceviz besin değeri olarak çok faydalı bir besindir. Günlük tüketimi düzenli yapılması gereken olan bu besinin değeri tüm toplum tarafından bilinirken, ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen ve kendi cevizini kendisi üretmek isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Ceviz fidanlarını alıp bahçelerinde yetiştirmek isteyen kişilerin ilk olarak ceviz fidanı hakkında bilmesi gereken bazı önemli konular yer alıyor. Bunların başında ise bir ceviz fidanı meyve ne zaman verir? Ceviz fidanları ne kadar uzar gibi detaylardan oluşmaktadır. Ben kısaca sizlere bazı bilgileri aktaracağım.

Ceviz fidanları soğuk ile don olaylarından etkilenen bir fidan değildir. Su konusunda ise kendi suyunu kendisi karşılamayı sever. 5. yıldan sonra sulamaya gerek bile kalmadığı oluyor. Bu fidanlar 8 yaşında ortalama gelişimini tamamlamış olurlar. Boy konusunda ise 7-8 metreye dek uzadıkları görülüyor. 1 yaşında meyve vermeye başlayan ceviz fidanları bu bakımdan çok fazla tutulmaktadır. Ortalama 4 yaşından sonra 20 kg ceviz verebilir ve salkımlarında 8-12 adet ceviz yer almaktadır.

Bodur olarak yetişmekte olan fidan türü salkım olarak meyve sunduğu için sektörde hem bodu r hemde salkımlı ceviz fidanları olarak anılmaktadır.

Ceviz fidanı fiyatı ne kadar?

Ceviz fidanı alıp yetiştiricilik yapacak veya kendi cevizi üretmek isteyenler için fiyat konusunda bu fidanların 5 TL’den başlayıp 30 TL’ye kadar çıktıkları görülüyor. Bu fiyatlar hem kalite hemde satıcılardan satıcılara değişiklik gösterdiği için, ortalama 15-20 TL gibi kaliteli bir fidan alabilirsiniz. Toplu alımlarda uygulanan indirimleri tercih ederek daha fazla satın alabilirsiniz. Genelde 10 adet şeklinde satış yapılmaktadır.

Ceviz Fidanı Fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları sayfamızın ilk yazısıdır

Ceviz fidanı fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Sitemizi günlük olarak güncelleyerek ceviz fidanı fiyatları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ceviz fidanı fiyatlarını öğrenmeden önce ceviz çeşitlerini bilmek gerekir. Zira ceviz türlerinin kendine ait fiyatları ayrı ayrı fiyatlandırılmaktadır.

Ceviz fidanının çeşitlerinin farklı fiyatları olacağı gibi her çeşidinde yaşı ve büyüklüğüne göre farklı fiyatı olabilmektedir. Sitemiz üzerinde farklı ceviz türlerinin özellikleri ve fiyatı detaylı bir şekilde aktarılacaktır.