Ceviz fiyat rekortmeni oldu!

İnsanların vazgeçilmezlerinden olan kuruyemiş çeşitlerinde fiyat rekortmeni ceviz oldu.

Geçen sene kuruyemişlerin rekortmeni olan badem, bu yıl birinciliğini cevize kaptırdı. Henüz ceviz mevsimi olmamasından dolayı az bulunan ceviz, kuruyemiş çeşitleri içinde en pahalısı oldu. Birçok hastalığa da iyi geldiği bilenen ceviz, akşam oturmalarının vazgeçilmezi olarak sofralar da yerini alıyor.

Kuruyemiş çeşitleri içinde en pahalısının ceviz içi olduğunu söyleyen kuruyemişçi Hüseyin Bulcum, “Ceviz içinin kilosu 25 TL’den başlıyor. Geçen sene en pahalı kuruyemiş bademdi. Ama, bu yıl bademin yerini ceviz aldı. Nedeni ise, henüz ceviz mevsimi olmaması ve sezon sonu olmasıdır. 1 aya kadar normal fiyatı bulur. Bu kadar yüksek kalmaz, en fazla 18-20 TL arasında satış yaparız” dedi.

İthal ve yerli ceviz içi olmak üzere 2 çeşit ceviz içinin olduğunu kaydeden Bulcum, “İthal cevizleri Şili’den getirtiyoruz. Yerli cevizlerimizi ise, Gesi Bağları’ndan getirtiyoruz. İthal cevizlerin kilosunu 28 TL ‘den, yerli cevizlerin kilosunu ise 20 TL’den satışa sunuyoruz. Ceviz fiyatlarını parlaklıkları da çok etkiliyor. Beyaz parlak cevizler seçme olduğu için daha pahalı oluyor” diye konuştu.

EN ÇOK HASTALAR TERCİH EDİYOR

Hasta insanların şifa amaçlı ceviz tükettiğini vurgulayan Hüseyin Bulgum, “Cevizi genellikle hasta insanlar tercih ediyor. Şifa niyetine çok satıyoruz. Gençler, genellikle soslu mısır, ay çekirdeği gibi kuruyemişleri tercih ediyor. Son zamanlarda TV’de yayınlanan şifalı bitkiler programları satışlarımızı baya etkiledi. TV’deki programları izleyen vatandaşlar bizlere ve aktarcılara akın ediyor. Doktorun biri çıkıp ‘ceviz, fındık şu hastalığa iyi geliyor’ diyor, sabahına vatandaşlar gelip fındık ve ceviz soruyor. Biz, ‘şu yemiş veya bitki şuna iyi geliyor’ dediğimizde kimse oralı olmuyordu. Şimdi, TV’lerdeki programları izlediklerinde gelip alıyorlar. Bu sayede satışlarımız baya arttı” şeklinde konuştu.

Cevizin fiyatı cep yakıyor!

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde geçen yıla göre yarı yarıya artan ceviz fiyatları cep yakıyor

Bu sene cevizin az olduğunu ve bu yüzden ceviz fiyatlarının arttığını belirten ceviz üreticileri ceviz fiyatlarının daha da artabileceğini belirtti.

Şaphane’de ceviz üreten ve satan Sait Çelik ’’Ben şu an cevizin kilosunu boyuna göre 20 lira ile 30 lira arasında satıyorum. Geçen sene cevizin kilosu 10 ile 15 lira civarındaydı. Bu sene geçen senelere oranla ceviz fiyatları çok yükseldi. Aşırı sıcaktan dolayı güneş cevizi yaktı. Ceviz bu sene bölgemizde hem az oldu, hem de bazılarının içi boş. Ceviz pahallı olsa bile her zaman rağbet görüyor. Şimdilik ceviz satışları iyi gidiyor ama vatandaşlar cevizin yüksek fiyatına çok tepki gösteriyor. Ceviz çok olsaydı ve aşırı sıcaklar sebebiyle zarar görmeseydi, vatandaşlarımız daha ucuza alabileceklerdi. Ancak ceviz az bu sene, az olunca da normal olarak fiyatı artıyor’’ dedi.

GÜNDE 3-4 ADET

Günde 3-4 adet ceviz tüketilmesinin gerekli olduğunu belirten Çelik, ’’Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin gerçekten kötü kolesterolü düşürerek kalp ve özellikle damar sağlığını korumak için etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Hatta ceviz, sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde (tansiyonu yükseltmeden) devam etmesini sağlar’’ ifadelerini kullandı.