Ukrayna Ceviz Pazarının Mevcut Durumu

Ukrayna Ceviz Pazarı

Dünya topraklarının sadece% 7,5’i ceviz ekimi için uygundur. Ukrayna eşsiz bir ülke: 46 ila 47. paralellikler arasında, ülkenin hemen her yerinde fındıklar yetişiyor. Ukrayna – Dünyada ceviz toplamak için beşinci yer.

İhracat yaparken. vektörü ve hala Ukraynalı ceviz üreticileri için ana vektördü, ürünlerinde iç pazarın ihtiyaçlarını tam olarak karşıladılar. Ukrayna mağazalarının raflarında, bir kilogram ithal ceviz bulmak neredeyse imkansızdır Aynı zamanda, Ukrayna pazarında gıda ihtiyacı için tüketmesi, Ukrayna tarafından üretilen toplam Ceviz hacminin yüzde 15 ila 20’si arasında değişmektedir.

Ukrayna, ihracat yapan ilk on ülkeden biri. Kıyılmış cevizden bahseden ülkemiz, 2016 yılında 120.000 tonluk sonuçlarla lider zincirini kapatarak ilk 5 ihracatçı arasında yer almaktadır. Kabuklu ceviz ihracatçıları arasında Ukrayna ise 10. sırada yer almaktadır.

2016 yılı için küresel ceviz taneleri üretimi şu şekildedir:
1. ABD – 720 bin ton;
2. Çin – 520 bin ton;
3. Şili – 360 bin ton;
4. Hindistan – 330 bin ton;
5. Ukrayna – 120 bin ton

Ukrayna, Avrupa’daki toplam ceviz hacminin % 25’ini topluyor
: Ceviz hasadının % 85’i köylülerin, banliyö alanlarının veya yol boyunca avludaki ağaçlardan,% 15’i eski meyve bahçelerinde toplanıyor yaşı 40’tan fazla olan hektar.

Bir fındık bahçesinin ortalama alanı 40 hektardır. Ukrayna’da bir fındık bahçesinin minimum alanıdır. 1,5 hektar, en fazla -100 hektar. Bahçeleri ve 500 hektarlık bir alanı olan çiftçiler olmasına rağmen.

İlginç bir gerçek: Fındıkların çoğunun özel bilgiye sahip olmayan kişilerce yetiştirildiği ve toplandığı gerçeğine rağmen, 2016’dan itibaren Ukrayna’daki endüstriyel bahçelerin alanı 3000 hektara ulaşmıştır. Bahçeler, 5-6 yaşından beri endüstriyel meyvelere dahildir. Uzmanlar, 2025 yılına kadar sanayi bahçelerinin 20 bin hektarlık bir alanı işgal edeceğini itiraf ediyor.

Ceviz taneleri, örneğin, Almanya’da 26 € (perakende) ve 10 € (toptan). Eko organik cevizin fiyatı 32-36 € (perakende) ve 16 € (toptan). İsviçre, organik ürünlerin ithalatında Avrupa’nın lideri konumunda, bu tür cevizlerle ilgileniyor. 2015 yılı itibariyle Ukrayna’da ceviz fiyatı, 1 kg soyulmuş fındık başına 4-5 $ (toptan satış fiyatı) arasında değişmiştir.
Şimdi, 2017 sezonunda ceviz taneleri fiyatı çok arttı.
Gulffood 2017 exhibisyonun Kaliforniya ve Şili’nin cevizinin bitip bitmediğini ve Müslüman cevizlerin arifesinde Ukrayna cevizinin fiyatı arttığını gösterdiği gibi

Önceki metni tekrarlayan uzun ve sıkıcı sonuçlar yerine, Ukrayna’nın sadece az miktarda büyüyen fındık çeşitlerinden oluşan yoğun bahçelere ihtiyacı olduğunu not ediyorum. Bu çeşitlerin ağaçları, gerekli karı sağlayacak, bakımı çok kolay ve onları Sovyet döneminde olanlardan ziyade daha kabul edilebilir şemalara ekliyorlar. Endüstrinin iyileştirilmesiyle birlikte, somunlar yeni ekmek haline gelebilir ve dünya pazarında bize ilginç umutlar getirebilir.

Bu nedenle, Ukrayna ceviz pazarında hızlı bir gelişme olacak
ve Ukrayna ceviz ürünlerinde henüz düşük maliyet var.

Ceviz Mahsulleri ve Piyasa Raporu

Ceviz Piyasası 

Aralık 2018 sevkiyatları ve Aralık 2017 sevkiyatları, kabuklu bir eşdeğerde % 12.5 arttı. Toplam geçen yıl 67.408 tona karşılık 77.012 ton oldu.

Yurt İçi Piyasa – Aralık 2018 sevkiyatları ile inşaat satıcısının eşdeğeri 2017 sevkiyatları % -8.3 düştü

İhracat Piyasası – Aralık 2018 sevkiyatları ile 2017 aynı seviyedeki bir inşaat satıcısının eşdeğeri % 19 arttı.

Rakamlar – Anahtar Piyasa Gönderileri: Aralık 2018 – Aralık 2017

Kabuklu Almanya: 6.173 Milyon vs 8.179 Milyon düşüşte (-24.5%)
Kabuklu Çin / Hong Kong: 573.108’e karşılık 3.97 Milyona karşılık (-85.5%)
Kabuklu Vietnam: 683,316 vs 1,7 milyon % düşüş ile 1,7 Milyon
Kabuklu BAE: % + 432 artışla 11.5 Milyon vs 2.16 Milyon
Kabuklu Pakistan: 2.072 Milyon vs 221.552% + 835.5 artışla
Kabuklu Türkiye: % + 71.83 artış için 16 Milyon vs 9.3 Milyon

Mahsul Boyutu: Mahsul makbuzları olan 669.868.036 ton 31 Aralık itibariyle, 2018.

Pazar: Türkiye neredeyse % 72, Dubai % 432, Pakistan % 835 arttı !! Bu, fiyatların pound işareti başına 1,00 ABD dolarının altında kalması durumunda alıcıların büyük miktarlarda gemi gönderebileceğini doğrulamaktadır. Orta Doğu, Çin / Hong Kong / Vietnam’ın dramatik bir şekilde aşağı inmesinden daha fazlasını oluşturur. Almanya % -24.5 düşüşle çekirdek sevkiyatlarını hayal kırıklığına uğratmaya devam ederken, İspanya % + 14.5 ve çekirdeğin % 75’ini yükseltti.

Fiyatlar: Kabuk içi talep, özellikle Orta Doğu’dan gelen son 2 haftada güçlü bir artış kaydetti. Sezonun başlangıcından bu yana yoğun bir şekilde sevkiyat yapıldı, Ocak ayı ocak ayı ile şubat ayının ilk yarısında paketlenen çoğu tedarikçiyle aynı olacak. Sonuç olarak, çoğu satıcı sattı ve diğerleri tam olarak ne olduğunu bilene kadar teklif vermekte tereddüt etti. Fiyatlar önemli ölçüde artmıştır, saygın satıcılar şimdi Jumbo Large Chandler için 1,15 $ istemektedir. Bazı endüstri uzmanları, kabuklu fiyatlarının yakında 1.25 $’a ulaşacağını tahmin ediyor.

Ceviz fiyatı kafa karıştırdı!

Ceviz deyip geçmeyin…10 TL’ye de var, 70 liraya da… Peki fiyatlar neden böyle?

Ceviz tüketimi artıyor. Üretim yetişmiyor. İthalat yapıyoruz. Tüketici satın aldığı cevizin yerli mi, ithal mi olduğunu bilemiyor.

Şimdilerde Ukrayna ve Moldova’dan ithal edilen cevizlerin kabuklu toptan fiyatı 10 TL dolayında. İç cevizin fiyatı kırıntı durumuna göre değişiyor. Yüzde 100 kelebek denilen, yarım parçalı iç ceviz 32 TL. Yüzde 20-30 parçalı iç ceviz 22 TL.

Marketlerde cevizin kabuklusu 20 TL’den, iç ceviz 50 TL’den satılıyor. Kuruyemişçilerde iç cevizin kilosu 70 TL’den başlıyor.

2015 yılında içeride 190 bin ton ceviz üretildi. Talebi karşılamadı. 40 bin tona yakın ceviz ithal edildi.

On yıl önceleri 170 bin dekardaki ceviz ağaçlarından yılda 125 bin ton ceviz üretiliyordu. 2015 yılında üretim alanları 196 dekara ulaştı. Üretim, 125 bin tondan 190 bin tona ulaştı ama, talep daha hızlı arttı.

 

Talebi karşılamıyor

Türkiye, birçok meyve türünde olduğu gibi cevizin de yetiştirilebildiği uygun ekolojilere sahiptir. Dünya ceviz üretiminde ABD ve Çin’den sonra üçüncü sıradayız.Üçüncü sıradayız ama üretim iç talebi bile karşılayamıyor.

Ülkemizde ağaç başına verim 33-37 kg arasında değişiyor.

Aşılı ceviz fidanlarının verimi normal ceviz fidanlarına göre  %50-%60 oranında daha yüksek. Aşılı cevizler ise 4 yaşından itibaren meyve vermeye başlıyor.

Aşılı ağaçlarda 6 kg cevizden en az 3 kg iç meyve alınıyor. 5 yaşındaki bir ceviz ağacı 3-4 kg, 8 yaşında 15-20 kg, 12 yaşında 30-40 kg, 14 yaşında 50-75 kg, 20 yaşında 80-120 kg arasında meyve verebiliyor.

Ceviz üreten kazanıyor

Dekara 10 fidan dikildiğinde, dekara verimin verim çağında 1-1.5 tonu buluyor. Göreceli olarak ceviz üretenler diğer tarım ürünlerine göre daha yüksek gelir elde edebiliyor.

Ceviz üretimi, göreceli olarak az emek isteyen, bakımı kolay bir üretim dalı. Ürünün her zaman talebi var. Yakın tarihlerde bir tarım dergisinde, bir ceviz üreticisinin, ceviz ağacı dikmenin önemini anlatan bir yazısını okudum.

Ceviz üreticisi , “Çocuğunuz doğduğunda 3-4 dönüm arazi satın alarak ceviz ağacı dikiniz. Ceviz geliri okul çağından itibaren çocuğunuzun tüm tahsil masraflarını karşılar. Çocuğunuz hayata başlarken de tüm evlilik, ev kurma masraflarını karşılar” diyordu.

Ceviz fidanı fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları

Ülkemizde ceviz fidanı fiyatı için piyasaya baktığınızda farklılıklar yaşandığını göreceksiniz. Ancak bu farklılıklar uçuk düzeyde değildir.

Bu farklılığın nedeni daha çok ürün farkı ve kalite faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Ürün konusunda şöyle bir farklılık vardır. Yerli ceviz fidanı fiyatlarıyla bodur ceviz fidanı fiyatları arasında farklılık vardır. Bu farklılık yabancı çeşitlerde damızlık sayısının yetersiz gelmesi ve teminin ekstra masraf çıkarması olarak görülüyor.

Bunun için bazı üreticiler bu masraflara ve çabaya girmeden yerli üretim yapıyor ve piyasaya bunları bodur çeşit olarak piyasaya sürüyor. Bunların yanında aşısız ceviz çöğürlerini bile, aşılı fidan olarak piyasaya süren kişileri görmekteyiz. Bu da hem bahçe kurucuları hem de ceviz fidanı üretimi işini hakkıyla yapan firmaları haksız rekabetten dolayı mağdur ediyor. Dip not olarak söylemek gerekirse daha önce de değindiğimiz gibi cevizin boduru yoktur ama yabancı çeşitler yan dal verimi yüksek olduğu için bodur olarak anılmaktadır.

Yurt dışındaki ceviz fidanı piyasası çok yüksek düzeylerde, ortalama bir fidanın ücreti 30 euro seviyelerindedir. Bunun nedeni üretici sayısının azlığı ve kaliteye gerekli önemin verilmesidir. Fransa da tüm ülke genelinde fidan üretici sayısı 20 civarıdır. Ülkemizde ise sadece kayıtlı olarak bu işi yapan binin üzerinde üretici firma vardır. Bunların içerisinde aşılı ceviz fidanı satanlar sayı olarak biraz daha azdır. Çünkü aşılı ceviz fidanı her bölgede üretilememektedir. En azından açık arazilerde üretilen bilezik aşılı (cevizde en kaliteli aşı yöntemidir) ceviz fidanları her yerde üretilmemekte aşı da başarı sağlanamamaktadır.

 

Ceviz fidanı fiyatları nedir?

Ceviz fidanı fiyatları nedir?

Ceviz besin değeri olarak çok faydalı bir besindir. Günlük tüketimi düzenli yapılması gereken olan bu besinin değeri tüm toplum tarafından bilinirken, ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen ve kendi cevizini kendisi üretmek isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Ceviz fidanlarını alıp bahçelerinde yetiştirmek isteyen kişilerin ilk olarak ceviz fidanı hakkında bilmesi gereken bazı önemli konular yer alıyor. Bunların başında ise bir ceviz fidanı meyve ne zaman verir? Ceviz fidanları ne kadar uzar gibi detaylardan oluşmaktadır. Ben kısaca sizlere bazı bilgileri aktaracağım.

Ceviz fidanları soğuk ile don olaylarından etkilenen bir fidan değildir. Su konusunda ise kendi suyunu kendisi karşılamayı sever. 5. yıldan sonra sulamaya gerek bile kalmadığı oluyor. Bu fidanlar 8 yaşında ortalama gelişimini tamamlamış olurlar. Boy konusunda ise 7-8 metreye dek uzadıkları görülüyor. 1 yaşında meyve vermeye başlayan ceviz fidanları bu bakımdan çok fazla tutulmaktadır. Ortalama 4 yaşından sonra 20 kg ceviz verebilir ve salkımlarında 8-12 adet ceviz yer almaktadır.

Bodur olarak yetişmekte olan fidan türü salkım olarak meyve sunduğu için sektörde hem bodu r hemde salkımlı ceviz fidanları olarak anılmaktadır.

Ceviz fidanı fiyatı ne kadar?

Ceviz fidanı alıp yetiştiricilik yapacak veya kendi cevizi üretmek isteyenler için fiyat konusunda bu fidanların 5 TL’den başlayıp 30 TL’ye kadar çıktıkları görülüyor. Bu fiyatlar hem kalite hemde satıcılardan satıcılara değişiklik gösterdiği için, ortalama 15-20 TL gibi kaliteli bir fidan alabilirsiniz. Toplu alımlarda uygulanan indirimleri tercih ederek daha fazla satın alabilirsiniz. Genelde 10 adet şeklinde satış yapılmaktadır.

Ceviz Fidanı Fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları sayfamızın ilk yazısıdır

Ceviz fidanı fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Sitemizi günlük olarak güncelleyerek ceviz fidanı fiyatları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ceviz fidanı fiyatlarını öğrenmeden önce ceviz çeşitlerini bilmek gerekir. Zira ceviz türlerinin kendine ait fiyatları ayrı ayrı fiyatlandırılmaktadır.

Ceviz fidanının çeşitlerinin farklı fiyatları olacağı gibi her çeşidinde yaşı ve büyüklüğüne göre farklı fiyatı olabilmektedir. Sitemiz üzerinde farklı ceviz türlerinin özellikleri ve fiyatı detaylı bir şekilde aktarılacaktır.