Gelir için ceviz ağaçları büyüyor

Gelir için ceviz ağaçları

İnsan olarak bilinen en eski ağaç yemi olan ceviz ( Juglans regia L.), binlerce yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Ceviz ilk olarak Orta Doğu’da “Farsça Ceviz” olarak bilinen ve yetişmeye mahkum oldukları İngiltere’ye takas edilmiş, İngiliz tüccar denizcileri dünyanın dört bir yanındaki limanlara ticaret yapmak için ürünü taşıdılar ve “İngilizce” olarak tanındılar. Ceviz. “İngiltere, aslında ticari olarak hiç ceviz yetiştirmedi. Bugün fındık ticareti, köklü, düzenli ve yapılandırılmış bir iş olmaya devam ediyor ve Kaliforniya cevizleri dünya için en kaliteli ceviz olarak biliniyor.

Ceviz ağaçları, fındık ve kereste için hasat edilebilir büyüklükte büyüyen ağaçlar olarak çift gelir sağlar. Çünkü kereste genellikle yetiştiricilerin “eski ağaç” olarak adlandırdığı siyah ceviz yetiştirilir, çünkü kaplama kütüğü için en fazla 16 inç kadar hasat hasadı elde edilmesi yaklaşık 30 yıl alır. Yol boyunca, ceviz standı gelir sağlamak için inceltilebilir, ancak gerçek getirisi hasattan gelir. İlk ceviz, öncelikle dekoratif mobilya ve tabanca yapımı için değerli ve değerli olan kereste için yetiştirildi.

Ceviz ağaçları büyürken gelir elde etmek için birçok yeni ekim, hasat veya hayvan otlatması için mera mahsulleri ile birlikte ceviz ağaçlarının çift kesimini kullanan “tarımsal ormancılık” kullanıyor. Ağaçlar, geniş aralıklı sıralara, dönüm başına yaklaşık 100 ağaçta, sıralar arasında diğer mahsullere ekilir. Mera mahsullerine ek olarak, ahududu veya yaban mersini gibi yüksek değerli mahsuller kullanılabilir. Tarımsal ormancılık farklı yollarla gelir sağlayabilir. İlk birkaç yıl için, tek gelir, ağaçların arasına ekilen üründen gelir. Ağaçlar büyüdükçe, dönüm başına odun satılıyorsa, dönüm başına yaklaşık 30 ağaç inceltilir. Birkaç yıl sonra, ceviz ağaçları hasat için fındık üretmeye başlar. Kalan inceltilmiş ağaçlar olgunlaştığında, günlük başına binlerce dolar getiren kaplama kütükleri için hasat edilirler.

Ağaçlar ilk beş veya altı yıl boyunca çok az yönetime ihtiyaç duyarlar; bu süre zarfında meyve vermezler. Agrivi sistemi size tüm aktiviteleri verir ve çiftliğinizi nasıl yöneteceğinizi ölçer. Ayrıca ceviz bahçenizdeki tüm çiftlik faaliyetlerini, işçilerini, mali kaynaklarını ve üretkenliğini izlemenize yardımcı olacaktır. Ceviz bulaşabilecek çeşitli hastalıklar olmasına rağmen, bunlar genel olarak ciddi değillerdir ve ekimi tehlikeye atmazlar. İyi hayvancılık çoğu sorunu kontrol edebilir. En ciddi sorun, sincapların kontrolü. Büyük gri sincap nüfusu olan bölgelerde ceviz üretimi uygun olmayabilir.

Sebzeler gibi “anlık” mahsullere kıyasla bir somun ağacı dikimi tesis etmek biraz daha fazla çalışma ve sabır gerektirse de, ağaçlar yıllarca büyüdükçe fındık üretimini ve karlarını artırmaya devam edecektir. Fındık ağaçları, onlarca yıldır üretebilir ve uzun yıllar boyunca güvenilir bir gelir elde eder.

Küresel ceviz üretimi birkaç yıl içinde artmıştır ve en büyük artış Asya kıtasında gözlenmektedir. 2010 yılında ceviz üretimi 2,55 milyon mt’u aştı ve bu sayede en çok kullanılan kuru meyvelerde değerli bir değer elde edildi.

Dünyanın en büyük 10 ceviz üreticisi ülkesi:

rütbe Ülke adı ton
1.) Çin 1782573
2.) İran 450398
3.) Amerika Birleşik Devletleri 425956
4.) Türkiye 194572
5.) Meksika 110794
6.) Ukrayna 96397
7.) Hindistan 46923
8.) Şili 38205
9.) Fransa 36625
10.) Romanya 31928

Gelir için ağaç yetiştirmek, açık havada olmak ve bitkilerle çalışmaktan hoşlanan herkes için ideal bir yarı zamanlı veya tam zamanlı bir iştir. Ağaçlar, küçük bir arka bahçede veya 100 dönümlük bir ağaç çiftliğinde yetiştirilebilen değerli ve yenilenebilir bir kaynaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir