Kara Ceviz Fidanları Nasıl Dikilir?

Kara Ceviz Fidanları

Kara ceviz (Juglans nigra) ağaçları yenilebilir fındıkların yanı sıra çok değerli odunlar da üretirler. Birçok insan, yaprak döken yaprakları ve 50 ila 75 metrelik geniş yayılımı nedeniyle onları çekici görür. Bu ağaçlar  bitki sertliği 4 ila 9 arasındaki bölgelerde en iyi şekilde yetişirler. Tohumlardan ve kesimlerden yetişebilirler, ancak saygın bir fidanlıktan satın alınan fidelerden en güvenilir şekilde yetiştirilirler. Siyah ceviz ekmeden önce, bahçıvanlar, diğer bazı bitkilerin yanlarında büyümelerini zorlaştırdıklarını bilmelidir.

Dikim Hazırlığı

1.) Geniş alan içeren bir dikim alanı seçin. Siyah ceviz ağaçları 50-75 feet kadar büyüyebilir ve eşit olarak yayılabilirler. Gölgeli ve aşırı rüzgarlı alanlardan uzak durmak da önemlidir. Ayrıca pek çok bitki türünün siyah cevizin altında veya yanında yetişmeyeceğini unutmayın. Azaleas, orman gülleri, çoğu çam ağacı, birçok meyve ve birçok sebze, kökleri ürettiği ve birçok bitki için toksik olan juglondan dolayı siyah cevizin damlama çizgisinde yetişmeyecek yaygın bitkilerdir.

2.) Ekim alanından yabani otları çekin.

3.) Evde bir test kiti kullanarak veya bir laboratuvara veya kreşe bir toprak örneği göndererek toprak pH’sını test edin. Siyah ceviz, pH’ı 5,0 ila 8,0 arasında büyüyebilmesine rağmen pH’ı 6,5 ila 7,2 arasında olan bir toprağı tercih eder. Gerekirse, pH’ı düşürmek için toprak pH’ını veya sülfürü yükseltmek için kireç ekleyin.

4.) Sıkıştırılmış kil zeminlerin dokusunu geliştirmek için kompost ekleyin. Siyah ceviz ağaçları iyi drenaj ve besinlerin bol toprakları tercih, bu nedenle toprak testleri düşük besin seviyelerini ortaya zaman kompost da yararlıdır. Toprağın yüzeyine kompost 1 ila 2 inç uygulayın ve bir yeke ile karıştırın.

Fidan Dikimi

1.) Büküm veya bunları sıkışıklığa yol açmadan ağaç köklerinin hepsi alacak kadar geniş bir ekim çukur kaz. Bitki onun kreş pot durdu göre yaklaşık 1/2 inç derin oturmak için delik yeterince derin olmalıdır.

2.) Onun marş pot gelen ağaç çıkarın ve dikim deliğe yerleştirin.

3.) Toprak ile geri deliği doldurun.

4.) Ekimden sonra hemen fide sulayın. İyice ağaç köklerinin hepsi ulaşmak için yeterli su kullanın.

İhtiyacınız Olan Şeyler

  • Bahçe eldivenleri
  • Toprak pH’ı test kiti
  • Test sonuçlarına bağlı olarak kireç veya kükürt toprak katkıları
  • Organik gübre
  • Kürek

İpuçları

* Kuru havalarda, genç siyah ceviz ağacını her 7-10 günde bir sulamaya devam edin.
* Kooperatiflerden bilgi alın.

Uyarı

Siyah ceviz dikmeden önce, ağaçların atlarda ve insanlarda alerjiye neden olabileceğini düşünmek akıllıca olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir