Ukrayna Ceviz Pazarının Mevcut Durumu

Ukrayna Ceviz Pazarı

Dünya topraklarının sadece% 7,5’i ceviz ekimi için uygundur. Ukrayna eşsiz bir ülke: 46 ila 47. paralellikler arasında, ülkenin hemen her yerinde fındıklar yetişiyor. Ukrayna – Dünyada ceviz toplamak için beşinci yer.

İhracat yaparken. vektörü ve hala Ukraynalı ceviz üreticileri için ana vektördü, ürünlerinde iç pazarın ihtiyaçlarını tam olarak karşıladılar. Ukrayna mağazalarının raflarında, bir kilogram ithal ceviz bulmak neredeyse imkansızdır Aynı zamanda, Ukrayna pazarında gıda ihtiyacı için tüketmesi, Ukrayna tarafından üretilen toplam Ceviz hacminin yüzde 15 ila 20’si arasında değişmektedir.

Ukrayna, ihracat yapan ilk on ülkeden biri. Kıyılmış cevizden bahseden ülkemiz, 2016 yılında 120.000 tonluk sonuçlarla lider zincirini kapatarak ilk 5 ihracatçı arasında yer almaktadır. Kabuklu ceviz ihracatçıları arasında Ukrayna ise 10. sırada yer almaktadır.

2016 yılı için küresel ceviz taneleri üretimi şu şekildedir:
1. ABD – 720 bin ton;
2. Çin – 520 bin ton;
3. Şili – 360 bin ton;
4. Hindistan – 330 bin ton;
5. Ukrayna – 120 bin ton

Ukrayna, Avrupa’daki toplam ceviz hacminin % 25’ini topluyor
: Ceviz hasadının % 85’i köylülerin, banliyö alanlarının veya yol boyunca avludaki ağaçlardan,% 15’i eski meyve bahçelerinde toplanıyor yaşı 40’tan fazla olan hektar.

Bir fındık bahçesinin ortalama alanı 40 hektardır. Ukrayna’da bir fındık bahçesinin minimum alanıdır. 1,5 hektar, en fazla -100 hektar. Bahçeleri ve 500 hektarlık bir alanı olan çiftçiler olmasına rağmen.

İlginç bir gerçek: Fındıkların çoğunun özel bilgiye sahip olmayan kişilerce yetiştirildiği ve toplandığı gerçeğine rağmen, 2016’dan itibaren Ukrayna’daki endüstriyel bahçelerin alanı 3000 hektara ulaşmıştır. Bahçeler, 5-6 yaşından beri endüstriyel meyvelere dahildir. Uzmanlar, 2025 yılına kadar sanayi bahçelerinin 20 bin hektarlık bir alanı işgal edeceğini itiraf ediyor.

Ceviz taneleri, örneğin, Almanya’da 26 € (perakende) ve 10 € (toptan). Eko organik cevizin fiyatı 32-36 € (perakende) ve 16 € (toptan). İsviçre, organik ürünlerin ithalatında Avrupa’nın lideri konumunda, bu tür cevizlerle ilgileniyor. 2015 yılı itibariyle Ukrayna’da ceviz fiyatı, 1 kg soyulmuş fındık başına 4-5 $ (toptan satış fiyatı) arasında değişmiştir.
Şimdi, 2017 sezonunda ceviz taneleri fiyatı çok arttı.
Gulffood 2017 exhibisyonun Kaliforniya ve Şili’nin cevizinin bitip bitmediğini ve Müslüman cevizlerin arifesinde Ukrayna cevizinin fiyatı arttığını gösterdiği gibi

Önceki metni tekrarlayan uzun ve sıkıcı sonuçlar yerine, Ukrayna’nın sadece az miktarda büyüyen fındık çeşitlerinden oluşan yoğun bahçelere ihtiyacı olduğunu not ediyorum. Bu çeşitlerin ağaçları, gerekli karı sağlayacak, bakımı çok kolay ve onları Sovyet döneminde olanlardan ziyade daha kabul edilebilir şemalara ekliyorlar. Endüstrinin iyileştirilmesiyle birlikte, somunlar yeni ekmek haline gelebilir ve dünya pazarında bize ilginç umutlar getirebilir.

Bu nedenle, Ukrayna ceviz pazarında hızlı bir gelişme olacak
ve Ukrayna ceviz ürünlerinde henüz düşük maliyet var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir